Zahraničí

Jeho tým zabil bin Ládina. Zemřel veterán se slovenskými kořeny

Jeho tým zabil bin Ládina. Zemřel veterán se slovenskými kořeny
Zdroj: US Navy

Na Štědrý den zemřel 81letý Američan se slovenskými kořeny Richard Marcinko. Ten byl prvním velitelem skupiny speciálně vycvičených vojáků týmu 6 v jednotce Navy SEAL. Tito bojovníci následně v roce 2011 zabili Usámu bin Ládina.

Veterán Richard Marcinko, který sloužil ve Vietnamu, v Kambodži a v Íránu, zemřel v pátek na infarkt. Stanici NBC News to v pondělí potvrdila jeho dcera Kathy Ritchieová.

Marcinkovi se přezdívalo Rogue Warrior (v překladu nevyzpytatelný válečník). Jmenovala se tak i jeho autobiografie. "Pro nás to vždy bude manžel a milující otec," uvedla v prohlášení jeho rodina.

Poté, co se Američanům nepodařilo v roce 1980 zachránit zajatce v Íránu, stál Marcinko u zrodu skupiny 6 Navy SEALs. Vycvičení vojáci z této jednotky zabili v roce 2011 Usámu bin Ládina. Cvičení a mentorování nováčků v Navy SEALs se Marcinko věnoval až do svého důchodu.

Související obsah

Marcinko vytvořil také skupinu Red Cell. Ta prověřovala bezpečnost amerických základen a zajištění tajných informací.

K americkému námořnictvu narukoval Marcinko v roce 1958. Nakonec se dopracoval až k hodnosti prvního velícího důstojníka. "Sehrál výjimečnou roli v historii SEAL, zanechal odkaz jako nikdo jiný," uvedlo Muzeum Navy UDT SEAL na Floridě.

Marcinko se narodil v roce 1940 v americké Pensylvánii. Jeho matka byla Slovenka a jeho otec Chorvat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz