Zahraničí

Je Putin v bezpečí? Promluvil elitní voják, který zlikvidoval Usámu bin Ládina

Je Putin v bezpečí? Promluvil elitní voják, který zlikvidoval Usámu bin Ládina
Robert O'Neill | Zdroj: Profimedia

Jméno Roba O'Neilla je v amerických armádních kruzích dobře známé. Elitní voják a člen komanda, které stálo za zastřelením Usámy bin Ládina, se nyní vyjádřil k válce na Ukrajině. Kritizoval přístup USA a prohlásil, že možným řešením by byla Putinova vražda. Sám ale vysvětluje, že by to nebylo tak jednoduché.

Rob O'Neill je veteránem jedné z nejelitnějších složek americké armády Navy SEAL. V této složce působil i v roce 2011, kdy byl jedním ze členů komanda, které dopadlo a zastřelilo vůdce teroristické organizace Al-Káida Usámu bin Ládina.

I když už není aktivním vojákem, situaci na Ukrajině bedlivě sleduje. Ruský prezident Vladimir Putin totiž podle něj zcela přišel o rozum, když nařídil útok na Ukrajinu. O'Neill si také myslí, že by USA mělo zakročit mnohem silněji. "Magora s jadernými zbraněmi nezastavíte slabostí," řekl O'Neill v rozhovoru pro Daily Mail.

Související obsah

O'Neill měl jako mnoho dalších vojáků svá očekávání, jestli vypukne válka. Sám se domníval, že invaze nebude a že Putin chce svět pouze postrašit. "Myslel jsem, že Putin bude s námi chtít manipulovat, abychom utráceli víc za obranu, ale sám nikdy nezaútočí," uznal O'Neill svůj omyl.

V rozhovoru otevřel také téma Putinova zavraždění. Rovnou řekl, že zastřelit Putina by bylo mnohem obtížnější, než bylo zabití bin Ládina. Něco takového není ani v moci Navy SEAL. "Museli bychom vědět, kde přesně je, a trefit ho při náletu. Taky bychom museli vyřešit, jak se vůbec do Ruska dostat, aniž by o nás věděli," popsal O'Neill problémy takového plánu.

Související obsah

Současně ale dodává, že se mu představa Putinova odstranění násilím zamlouvá. Musela by ovšem přijít z Putinova vnitřního kruhu. O'Neill potenciální vraždu ruského prezidenta přirovnal ke skupinové vraždě římského konzula Julia Caesara, kterého rovněž zabili lidé z jeho okolí.

Podle něj představuje ideální vývoj války, když Rusko bude prohrávat tak výrazně, že se bude muset dohodnout s Ukrajinou a Západem na ukončení války. "Jsem optimista a doufám v tento výsledek. Ale už jsem se v minulosti spletl," doufá O'Neill.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz