Domácí

Stánkaři počítají ztráty. Letos končí vánoční trhy dříve než normálně

Jednu z nejhorších sezon letos zažili stánkaři a provozovatelé vánočních trhů. Ti nemohli pořádně fungovat kvůli protipandemickým opatřením. V některých městech už proto začali stánky demontovat.

Například stánky z náměstí Svobody v Brně už jsou skoro pryč. Sklízet začali dělníci v pondělí, pokračovat mají do konce týdne. Ačkoli jsou adventní trhy v Brně velmi oblíbené a navštěvují je každý rok tisíce lidí i po Vánocích, letos Brňanům bourání stánků příliš nevadilo. Drtivá většina z nich nebyla totiž letos vůbec v provozu.

Ztráty jsou tento rok pro většinu stánkařů opravdu likvidační, také kvůli tomu, že ke zrušení trhů vláda přistoupila na poslední chvíli, když už měli prodejci nakoupené zásoby a podepsané nájemní smlouvy.

Pořadatelé trhů tak postupně sčítají ztráty. Ty vznikají i kvůli tomu, že stánkařům, kteří nemohli letos prodávat, odpouštějí nájemné i energie.

Vánoční stánky v Brně jsou již demontované. Podívejte se na reportáž TV Nova:

"Městská část Brno-střed určitě nebude za adventní trhy tady v centru Brna účtovat místní poplatky, pro nás to znamená ztrátu zhruba pěti milionů korun, stejně tak agentura, která pro nás advent na Zelňáku staví, tak sčítá milionové škody," uvedla například mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

"V tuto chvíli je za největší vánoční trhy v Praze odhadovaná ztráta zhruba mezi 20 až 30 miliony korun," prohlásila mluvčí organizátora pražských trhů Taiko Hana Tietze. O něco menší ztráty má letos například Olomouc, kde původně hrozilo, že všechny stánky zmizí už na konci listopadu.

Související obsah

"Když vám ze dne na den řeknou, že vánoční trhy skončily, tak máte náběh na infarkt po tom půlroce chystání a čekání na nějaký ten zisk, ať můžete normálně žít a rodina má za co jíst," postěžoval si tamní umělecký kovář. Město se rozhodlo na podporu stánkařů vánoční trhy uskutečnit v menším a pod jiným názvem. Přesto ale skončily v minusu.

Ztráty letos sčítají i ve Zlíně. Podle magistrátu prý ale ušetřili na kulturním programu, který zrušili. Několika stánkařům, kteří ještě mohli prodávat, tím příliš nepomohli.

"Tím, že se zrušil program, tak samozřejmě nejsou lidi, tím pádem ty tržby šly o 85 procent dolů, i když máme otevřeno. Je ale lepší mít vůbec nějaké tržby než žádné," myslí si jeden ze zlínských stánkařů.

Většina organizátorů teď čeká na leden, kdy by měla přijít vláda s kompenzacemi. Ani ty ale prý stejně nepokryjí všechny ztráty.

Radim Bánovský, kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz