Domácí

Vláda řekla, jak pomůže s drahými energiemi. Dávky nebudou pro všechny

Vláda chce od ledna lidem i firmám kompenzovat vysoké ceny energií. Ale pouze těm, které zdražení výrazně zasáhlo. Firem a domácností, které nejsou zásadně postiženy, se tak pomoc týkat vůbec nebude. Podle ekonomů musíme počítat s tím, že ceny energií porostou nejen v příštím roce, ale i v roce 2023. Vláda by proto podle opozice měla přijít s nějakým dlouhodobějším řešením.

Cílená pomoc pro ty, které energetická chudoba skutečně zasáhla. To je plán kabinetu Petra Fialy. Vláda tedy připravila tři způsoby, kterými chce pomoct.

Příspěvek na bydlení

"Domácnostem, které postihlo zvýšení cen energií, pomůže příspěvek na bydlení. Ten rozšíříme a navýšíme," řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS).

"Příspěvek na bydlení je koncipován tak, aby domácnosti a člověku zůstalo po uhrazení nákladů na bydlení minimálně 70 procent příjmů. To se týká oblasti mimo Prahu. V Praze to je 65 procent," vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nově se to má týkat také lidí v podnájemních bytech a bytech užívaných na základě služebnosti.

"Prosím, aby všichni, kteří mají s úhradou faktur za elektřinu či plyn problémy, aby se obrátili na úřady práce,“ řekl Jurečka ve středu večer. Na začátku ledna hodlá ministerstvo zveřejnit kalkulačku, pomocí které si můžou ověřit, zda mají na příspěvek právo.

Úprava příspěvku na bydlení by měla začít platit od 1. ledna. Lidé ho budou moci čerpat až tři měsíce zpětně.

Mimořádná okamžitá pomoc

Pokud některým domácnostem zvýšený příspěvek na bydlení stačit nebude, vláda má prý další řešení. "Pro lidi, kteří museli přejít k dodavateli poslední instance (DPI), potýkají se s nedoplatkem, je připravena dávka mimořádné okamžité pomoci," uvedl Fiala.

Podle premiéra má brát v potaz i půjčky a hypotéky pobírajících. Týkat by se měla lidí, kteří by se vlivem cen energií dostali do stavu hmotné nouze. "Pro všechny občany, kterým příspěvek na bydlení nevystačí, bude institut okamžité pomoci," doplnil Jurečka.

Specifickým druhem mimořádné okamžité pomoci je pomoc s nedoplatkem na vyúčtování DPI, u níž je základním předpokladem, že domácnost přešla na standardní produkt a má k dispozici vyúčtování za období v režimu DPI. "V tomto případě lze požádat na úřadu práce o pomoc prostřednictvím právě této dávky," uvedla vláda v tiskové zprávě. 

Domácnostem, které už po zaplacení vysokých záloh na energie nemají dostatečně vysoký příjem na úhradu jiného nezbytného výdaje, například nájmu či zimního oblečení, by měla pomoci takzvaná Mimořádná okamžitá pomoc jednorázový výdaj nebo Mimořádná okamžitá pomoc sociální vyloučení.

Plošné kompenzace zvyšujících se cen energií by prý státní kasa nezvládla. Už teď adresná pomoc podle ekonomů vyjde na zhruba 350 milionů korun měsíčně. "Parametry pomoci by měly být schváleny na rok 2022. Je možné, že se prodlouží," prohlásil Jurečka ve středu.

Související obsah

Pomoc pro firmy

Pomoci od státu by se měly dočkat i některé firmy. "Mohou využívat produkty Vynucená změna dodavatel energie v rámci programu Záruka 2015, 2023, který jim poskytne záruku až do 80 procent," řekl Fiala

"Ministerstvo průmyslu a obchodu má připravený program Záruka, tímto nástrojem by firmy měly možnost získat ručení za úvěr na dobu až dvou let, pokud se jim výrazně zvýšily náklady za energie," dodal ve středu večer Jurečka

Podle opozice jsou plány nedostatečné

Podle opozice taková pomoc nejen pro firmy, ale ani domácnosti, nestačí. "Energiemi není postižena jenom část sociálně slabších, ale i střední vrstva. I té je potřeba pomoci, když se zvednou ceny energie i o 30 až 70 procent," upozornila předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.

Podle Jurečky na to ale nejsou peníze. "S ohledem na obrovský deficit po minulé vládě bude pomoc maximálně adresná a cílená," řekl.

K tématu se vyjádřil i předseda SPD Tomio Okamura. "Požadujeme odstoupení od Green dealu EU a od systému EU o emisních povolenkách, který se stal nástrojem spekulantů. Je potřeba dostavět Dukovany a Temelín," napsal. Vláda podle něj na řešení zdražování nemá reálné řešení.

Zdražování řeší i v zahraničí

S rostoucími cenami energií se potýkají i další státy Evropské unie. Nejvíc se v pomoci obyvatelům činí Španělsko.

V zemi snížili sazby DPH, pozastavili daň z výroby energií, zastropovali ceny plynu a pro ohrožené skupiny připravili finanční podporu.

Kompenzovat vysoké ceny energií bude stát i zpětně, řekl ministr Marian Jurečka:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz