Domácí

Vláda chystá návrat testů ve firmách. Podstoupit by je museli i očkovaní

Vláda chystá návrat povinného testování ve firmách a to od 17. ledna. Týkalo by se to i očkovaných. Po středečním jednání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň prozradil, že od 4. ledna budou moci na třetí dávku očkování všichni starší 18 let, kteří mají pět měsíců od druhé dávky. Vláda také představila pomoc lidem zasaženým vysokými cenami energií. Oznámila i zvýšení platů některých státních zaměstnanců a naopak zmrazení platů jiných.

Vláda ve středu schválila několik novinek. Týkají se energetické krize, platů státních zaměstnanců i šíření koronaviru. Konkrétně jde o:

  • Pomoc lidem postiženým energetickou krizí
  • Zmrazení platů úředníků a ústavních činitelů
  • Zvýšení platů hasičů, policistů, vojáků, zdravotníků, učitelů
  • Třetí dávku očkování od 4. ledna pro všechny starší 18 let
  • Chystaný návrat povinných testů ve firmách od 17. ledna

Pomoc lidem při energetické krizi

Vláda schválila pomoc lidem, které zasáhla energetická krize. Ti si mohou zažádat o příspěvek na bydlení, u kterého se zvýší normativy. Vláda také připravila pro lidi, kteří spadli do režimu dodavatele poslední instance, okamžitou pomoc, o kterou si můžou zažádat. Má být pro lidi, kteří by se vlivem cen energií dostali do stavu hmotné nouze. Nově zohlední hypotéky nebo leasingy.

"Chceme pomáhat adresně a konkrétně," uvedl premiér Petr Fiala (ODS). "Domácnostem, které postihlo zvýšení cen energií pomůže příspěvek na bydlení," dodal. Chystá také pomoc zasaženým firmám. 

"Příspěvek je koncipován tak, aby zůstalo lidem po zaplacení výdajů na bydlení 70 procent příjmu. V Praze je to 65 procent příjmu," řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Mimořádná pomoc se týká všech, kteří mají problémy a nevejdou se do podmínek příspěvků na bydlení.

"Chystá se mimořádná okamžitá pomoc, která jim pomůže zaplatit nedoplatky," řekl Petr Fiala k novým dávkám. Bude brát v potaz i půjčky a hypotéky pobírajících.

Třetí dávka pro lidi nad 18 let a návrat testů do firem

V současné době mohou v České republice dostat třetí dávku očkovací látky proti koronaviru nejen senioři, ale od pondělí také lidé nad 30 let. Doba mezi druhou a třetí dávkou se jim zkrátila na pět měsíců.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však plánuje další změny. "Od 4. ledna budou očkovací centra na třetí dávku otevřena pro všechny nad 18 let," řekl na tiskové konferenci Válek.

V rámci boje proti omikronu také vláda rozhodla, že ve firmách budou od 17. ledna muset na antigenní testy očkovaní i neočkovaní. Testovat se mají dvakrát týdně. Projednat to ovšem ještě musí tripartita.

Související obsah

Přeočkování třetí dávkou vakcíny je možné u těch, kteří mají nejméně pět měsíců po aplikaci první dávky u jednodávkové vakcíny (Janssen), nebo druhé dávky u ostatních vakcín. V Česku už dostalo třetí dávku přes 2,2 miliony lidí.

Platy ve veřejné sféře

Kabinet také rozhodl o tom, jak se budou v příštím roce vyvíjet platy ve veřejné sféře. Předchozí vláda na začátku listopadu rozhodla, že pracovníci dostanou od ledna přidáno 1400 korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím však nesouhlasí.

Kabinet ve středu schválil zvýšení platů policistů, hasičů a vojáků o 700 korun měsíčně. Pracovníci v sociálních službách budou mít také zvýšené platy o 700 korun. Zvýšené platy čekají i učitele v regionálním školství. Těm se zvednou platy o dvě procenta. O šest procent si pak polepší zdravotníci.

Vláda také navrhne novelu, která zmrazí na jeden rok platy ústavním činitelům. Vláda je zmrazí i úředníkům. 

"Situace je pro vládu mimořádně složitá. Přesto jsme našli zdroje, abychom ocenili ty, co jsou v první linii boje s covidem a pedagogy. Vzdělávání totiž bude prioritou vlády," řekl na tiskové konferenci ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz