Zahraničí

Vrak bombardéru našli po desítkách let. V troskách jsou zřejmě i ostatky posádky

Vrak bombardéru našli po desítkách let. V troskách jsou zřejmě i ostatky posádky
Bombardér North American B-25 Mitchell na ilustračním snímku Zdroj: Profimedia

Skoro 80 let unikal pozornosti vrak bombardéru na Sicílii. Stroj se zřítil za druhé světové války. Trosky se nyní budou zkoumat kvůli případnému zjištění totožnosti členů posádky.

Šestitýdenní vykopávky na Sicílii, které skončily den před Vánocemi, odhalily pozůstatky amerického bombardéru North American B-25 Mitchell. Ten byl sestřelen 10. července 1943.

Na vykopávkách se podílel tým z Pentagonu, který má na starosti hledání a identifikaci zmizelých členů americké armády. Nyní je na řadě další zkoumání trosek, které mohou skrývat pozůstatky pěti členů posádky. "Jejich rodinám dlužíme odpovědi," prohlásil archeolog Clive Vella podle agentury AP.

Související obsah

​Bombardér byl sestřelen při útoku na letiště obsazené Němci u města Sciacca. Tehdejší německá hlášení zmiňují dopad letadla asi dva kilometry od přistávací dráhy. Jeden člen šestičlenné posádky byl nalezen krátce po sestřelu a pohřben ve městě.

Vrak patří mezi 52 sestřelených letadel nad Sicílií, u nichž se pohřešuje posádka. Většina těchto letadel pochází z roku 1943, kdy Američané ostrov dobývali.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz