Domácí

Máte problém vyjít s vaším rozpočtem? Odborníci poradili, jak na to. TIPY

Máte problém vyjít s vaším rozpočtem? Odborníci poradili, jak na to. TIPY
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Rostoucí ceny mají neblahý vliv na náš rozpočet. Ten může být v roce 2022 ještě více našponovaný. Je potřeba proto šetřit a své výdaje vhodně rozplánovat. Odborníci poradili několik praktických tipů, jak vyjít.

Plánování výdajů

Podle odborníků je jedním z největších problémů domácností zmatek ve výdajích. Přehled o tom, kolik jsme utratili nebo jaké výdaje nás čekají, lze totiž snadno ztratit.

"Abyste dostali své finance pod kontrolu a ušetřili tam, kde zbytečně plýtváte, musíte mít nejprve dobrý přehled o všech výdajích. Ideálním startem je soupis výdajů a příjmů posledního roku a odhad letošního vývoje. Není důležité, zda přehled budete mít v notesu, na papíře nebo v chytré aplikaci. Je ale nutné, aby odpovídal pohybu financí v daném období," uvedl Martin Steiner z BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Související obsah

Provoz auta

V mnoha rodinách je provoz auta často černou dírou na peníze. Podle expertů lze však snadno ušetřit například tak, že začnete využívat sdílené vozy. Pokud totiž nenajezdíte více než 10 tisíc kilometrů ročně, auto se vám nevyplatí.

"Pro lidi, kteří automobilem tolik nejezdí, je výhodnější využívat flotilu sdílených vozů. Finančně to vyjde do hranice 10 tisíc kilometrů za rok levněji a máte pak jízdu bez starostí. Stejně tak se sdílené auto vyplatí rodinám jako druhý vůz, který je občas potřeba," vysvětlil ředitel společnosti Anytime Milan Beutl.

Srovnávače cen

Snadnou pomůckou jsou podle expertů internetové srovnávače, díky kterým zjistíte, zda pořizovanou věc lze ještě někde jinde koupit výhodněji. Lze tak ušetřit dokonce i tisíce korun. "Pozor na podezřele levné nabídky, může se jednat o neseriózního prodejce. Zde se určitě vyplatí pročíst reference na daném portálu i jinde na internetu," varují odborníci.

Související obsah

Chytrá domácnost

V současné době řadu domácností děsí účty za energie. Odborníci radí investovat do chytré domácnosti, která se vyplatí. Aplikace totiž mohou pomoci automaticky snižovat teplotu v místnosti, kde nikdo není, chytře zhasínat při odchodu z pokoje a podobně.

"Doporučujeme zařizování chytré domácnosti dobře plánovat a jednotlivé prvky sladit do jednoho systému. Vrátí se vám to pak jednoduchostí a pohodlím celého ovládání. Nejen že pak díky chytrým aplikacím ušetříte čas i peníze, ale navíc si budete moci užívat jejich velmi jednoduché a příjemné ovládání," uzavřel Kamil Dunaj ze společnosti Getberg.

Konec roku provází nevídaná vlna zdražování. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz