Koronavirus

Pandemie může tento rok skončit, tvrdí experti. Koronavirus ale nezmizí

Pandemie může tento rok skončit, tvrdí experti. Koronavirus ale nezmizí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Koronavirus, který trápí svět už asi dva roky, pravděpodobně jen tak nezmizí. Letos by ale mohl výrazně oslabit. Podle některých expertů by se právě v roce 2022 mohl stát jen další nemocí.

Blíží se chvíle, kdy bude koronavirus jen další nemocí, jakou je například chřipka. Mohla by přijít už tento rok, řekli experti pro CNN.

Ačkoli pandemie skončí, koronavirus bude nadále součástí našeho života. "Bude probíhat v pozadí, přijde, pak zas odejde," předpověděl lékař Ofer Levy, který se zabývá infekčními chorobami. "Jaro a léto budou vypadat lépe, než si nyní myslíme," dodal.

Podle Levyho by se mohl koronavirus stát endemickou nákazou. To znamená, že v populaci by byl nadále přítomný, ale ne u tolika lidí jako při pandemii.

Virus, který způsobuje pandemii, ale často mutuje. Tím často experty překvapí. Navíc konec pandemie nelze tak lehce určit. "Neexistuje přesná hranice, kdy něco je epidemií či pandemií. Všechno je to na osobním posouzení. To je hlavní problém," uvedl epidemiolog Arnold Monto.

Související obsah

Podle Monta totiž v pandemii rozhoduje to, jak dokážeme kontrolovat nákazu. "Rozdíl je teď v tom, že máme vakcíny, které jsou o hodně účinnější, než jsme zvyklí," prohlásil Monto. Špatnou zprávou jsou ale podle něj časté mutace viru.

"Budeme moct zvládat případy tak, jako zvládáme chřipku," myslí si expert na infekční choroby Stephen Parodi. Podle něj rozhoduje především obsazenost nemocnic a schopnost léčit nakažené pacienty. "Pořád máme před sebou hodně práce, abychom se dostali tam, kam chceme. Myslím ale, že přechod do této fáze přijde v roce 2022," předpověděl.

"Pro některé oblasti s nižší imunizací to bude běh na delší trať," dodal ale Parodi. V oblastech, kde se zatím nakazilo méně lidí a mají nižší proočkovanost, by tedy problémy s koronavirem mohly trvat déle.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz