Koronavirus

Omikron provázejí i vzácné příznaky. Vědci řekli, který se objevuje jako první

Omikron provázejí i vzácné příznaky. Vědci řekli, který se objevuje jako první
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Při nákaze omikronem lidé pociťují jiné příznaky než u delty. Podle vědců se vrátil jeden příznak, který byl často hlášený v roce 2020. Zjistili také, co se po nákaze projeví jako první symptom.

To, že jste se nakazili omikronem, na vás brzo poznají i vaši blízcí. Prvním příznakem, který většinou přijde, je totiž chraplavý hlas, uvedli pro portál coventrytelegraph.net odborníci. Další příznaky přijdou až později.

Symptomy jsou při této variantě celkově velmi podobné těm při rýmě. Nakažení mají často plný nos, bolí je hlava a jsou unavení. S variantou je taky spojované pocení v noci, kýchání, ucpaný nos či ztráta apetitu.

Jeden příznak, který například u delty lidé nezažívali, se ale vrátil. Jedná se o takzvané zamlžení mysli. To znamená zpomalení mentálních procesů, potíže s vybavováním jmen a cizích slov, zkreslené vnímání, závady soustředění pozornosti, zapomnětlivost a chaotické jednání.

Související obsah

Zamlžení mysli hlásili lidé už v říjnu roku 2020. Během minulého roku se tento symptom ale příliš často neobjevoval.

Podle portálu express.co.uk se zamlžení mysli ale objevuje nyní poměrně často. Naopak běžné příznaky koronaviru, tedy například ztrátu chuti a čichu, hlásí pouze asi 50 procent nakažených. Většinou nehlásí ani horečku či kašel.

"Vidíme celkem mírnou chorobu a skoro každý se za pět dnů vyléčil," řekl profesor Tim Spector stanici Sky News. Je to podle něj dobrá zpráva, ale taky to může znamenat, že se bude hůře kontrolovat šíření nemoci.

Omikron se od jiných variant covidu liší. Lékařka popsala příznaky nákazy (11/2021):

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz