Zahraničí

Tisíce Nizozemců přes zákaz protestovaly proti lockdownu. Rozehnala je policie

Na náměstí v Amsterdamu se v neděli sešly tisíce lidí. Protestovaly proti lockdownu, který zavedla tamní vláda. Lidé na demonstraci přišli, přestože byla zakázaná. Policie je proto násilně rozehnala.

Tisíce demonstrantů se sešly v neděli na náměstí v Amsterdamu. Protestovaly proti lockdownu, který v zemi vláda zavedla v reakci na šíření koronaviru. Demonstraci už dříve policisté zakázali, protože se obávali násilí, uvedl portál nos.nl.

Na náměstí demonstranti rozvinuli plachty s nápisy "Méně represe, více péče," či "Není to o viru, je to o kontrole." Oblast označilo město od 11 hodin dopoledne do 23 hodin večer jako rizikovou zónu. Policisté tedy mohli kohokoliv na náměstí kontrolovat.

Související obsah

Během dne amsterdamská starostka Femke Halsemaová vydala nouzový příkaz, podle kterého musí náměstí všichni opustit. Část demonstrantů ale odejít odmítla. Policie tedy použila násilí.

Při střetech měla policie několik protestujících zranit. Několik demonstrantů zatkla. Odpoledne se velká část lidí přesunula městem do čtvrti Westerpark. Tam byl povolený manifest strany Fórum pro demokracii. Odpoledne se na náměstí pár stovek lidí vrátilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz