Česká Evropa

Jádro pobouřilo Rakušany. Plán EU přirovnala ministryně k nacismu

Návrh Evropské unie na zařazení energie z jádra a plynu mezi ekologické zdroje vyvolal ostrou reakci v Rakousku. Tamní ministryně pro klima a energetiku pohrozila Bruselu žalobou a plán přirovnala k nacistickým praktikám. Bývalý italský ministr vnitra Salvini zase chce o návratu k jaderné energii uspořádat referendum.

Štěpení jádra. Pro řadu nejen evropských států nepostradatelný zdroj energie. Teď to ale opět vypadá, že jádro štěpí Evropu.

"Evropská komise udělala pomocí akce ve stylu Nacht-und-Nebel krok směrem k zelenému očištění atomové energie a fosilního plynu," prohlásila rakouská ministryně pro klima a energetiku Leonore Gewesslerová.

Ministryně slovy odkazovala na výnos z roku 1941, kterým Hitler přikázal tajně unášet a likvidovat oponenty z obsazených území cizích států. "Já si myslím, že ta rétorika kolem toho je skutečně zbytečně vyhrocená. Tady se spíš bojuje o kulturní symboly než o skutečnou podstatu toho problému, kterým je energetická tranzice. Spíš to odvádí pozornost od toho problému," řekl český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Související obsah

Ministryně Gewesslerová pohrozila Bruselu i žalobou a jedna z rakouských opozičních stran vyzvala Německo, ať se k žalobě připojí také. Oba státy dlouhodobě energii z jádra kritizují a odstupují od ní.

"Je tu skupina zemí, jako jsou Německo a Rakousko. Očekávám, že to nebudou přijímat dobře, ale teď je důležité, aby v návrhu komise a v rozhodnutí jádro jako čistý zdroj zůstalo," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Rakousko je ale už od roku 2001 závislé na dovozu energie. Až 20 procent spotřebované energie bere ze zahraničí. Hlavně z Německa a Česka.

Rakušané už ostře protestovali proti spuštění Temelína a snažili se kvůli tomu zhatit i vstup Česka do Evropské unie. Štěpení jádra tak není jen stabilní zdroj energie, ale také původce mezistátních sporů.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz