Koronavirus

Politik žádá, aby na eurech byli tvůrci vakcíny. Jak se vám návrh líbí? ANKETA

Německý europoslanec Moritz Körner navrhuje, aby zakladatelé firmy BioNTech, která se podílela na vývoji vakcíny proti covidu Comirnaty, bylo vyobrazeni na eurobankovkách. Dvojice si to podle něj zaslouží, protože zachránila miliony životů.

Německý europoslanec Moritz Körner návrh předložil v neděli Evropské centrální bance. Požaduje, aby manželé Uğur Şahin a Özlem Türeciová byli vyobrazeni na jedné z nových eurobankovek. Turecký pár žijící v Německu stojí za vznikem biotechnologické firmy BioNTech, která se do povědomí široké veřejnosti dostala v souvislosti s pandemií covidu-19.

Právě BioNTech ve spolupráci s farmaceutickou společností Pfizer vyvinula vakcínu Comirnaty, která je nejrozšířenější vakcínou proti covidu-19 v Evropě. V České republice tvoří Comirnaty přes 80 % očkování proti covidu.

Související obsah

​"Na nových eurobankovkách by měly být významné evropské osobnosti, jako jsou zakladatelé společnosti BioNTech. Jejich práce zachránila životy milionů Evropanů. Jejich životní cesta je působivým příběhem o integraci, pokroku, podnikavosti, vědecké bravurnosti a potenciálu společnosti, která je otevřená imigraci," citoval německý zpravodajský web Welt.de Körnera.

​Europoslancův návrh nepřichází zničehonic. Letos slaví Evropská unie dvacetileté výročí zavedení eura jako jednotné měny ve státech eurozóny. Při té přiležitosti Evropská centrální banka plánuje nový design bankovek i mincí.

Ne všem to ale připadá jako dobrý nápad. Kritika na adresu Körnera zazněla například od českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). "Nesmyslný nápad, který ještě víc rozdělí už tak rozdělenou společnost," napsal na twitteru.

V eurozóně je aktuálně 19 z 27 členských států. K nové podobě eura se má vyjádřit samotná veřejnost. Občané Evropské unie budou dotazováni a počítá se se vznikem vyvážené poradní skupiny. Jejími členy budou zástupci všech 19 zemí, kde se platí eurem. Předpokládá se však, že potrvá řadu let, než bude vybrán finální design nových bankovek a mincí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz