Zajímavosti

Vybíráte jméno pro miminko? Expertka prozradila, na co si dát pozor

Vybíráte jméno pro miminko? Expertka prozradila, na co si dát pozor
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Vybrat vhodné jméno miminku může být pro nastávající rodiče pořádný oříšek. Jde totiž o velmi těžký úkol, protože jméno si ratolest ponese celý život. Odbornice proto poradila, na co by si lidé měli při výběru dát pozor.

Přestože někdo ví mnohdy roky dopředu, jak chce pojmenovat svého budoucího potomka, někteří lidé si s výběrem vhodného jména lámou hlavu dlouho. Podle expertky Lorny Marshové by se nastávající rodiče měli při volbě jména zaměřit na šest faktorů.

Popularita jména

Někteří lidé vybírají často jména podle aktuálních trendů. V tomto případě je však podle Marshové oblíbenost hodně pomíjivá. Problémem může být, že řada lidí nebude vědět, jak jméno správně napsat nebo vyslovit. "Jde o nalezení rovnováhy. Mnozí rodiče často sázejí na klasiku, i když v dané době není populární. Je tedy neobvyklá, ale má dlouhou životnost," řekla pro list The Sun Marshová.

Související obsah

Kontrola iniciál

​Expertka navíc nastávajícím rodičům radí, aby si řekli nahlas celé potenciální jméno dítěte, tedy včetně druhého jména nebo příjmení. Je vhodné si jméno také zapsat na papír, aby bylo jasné, jak bude vypadat, a podívat se na iniciály.

Písnička k narozeninám

Dalším tipem, který Marshová doporučuje, je zazpívat si předem písničku "hodně štěstí", která se zpívá k narozeninám, a zkusit, jak bude znít s vybraným jménem. Pokud by bylo příliš dlouhé a neměli byste vhodnou přezdívku, mohlo by to znít hloupě.

Přezdívky

Důležité je se také zamyslet nad potenciálními přezdívkami u zvoleného jména. Experti nedoporučují dávat jména, která se snadno rýmují. Pokud se rodičům také nelíbí nějaký tvar daného jména, měli by pořádně zvážit, zda ho svému dítěti dají. Přestože oni své ratolesti takto říkat nebudou, může se najít někdo, kdo tvar bude používat.

Související obsah

Životnost jména

Je nutné se také zamyslet nad tím, jak bude jméno znít v průběhu doby, tedy zda se bude hodit jak v dospělosti, tak v dětství. Některá jména totiž u člověka ve 40 letech už nebudou tak roztomilá jako v útlém věku.

Pravopis

V neposlední řadě se rodiče musí také rozhodnout, jak chtějí, aby se jméno psalo. Může se pak totiž snadno stát, že cizí lidé budou mít problém jméno napsat bez chyb.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz