Domácí

Nový příspěvek od státu pomůže s účty za plyn a elektřinu. KALKULAČKA

Nový příspěvek od státu pomůže s účty za plyn a elektřinu. KALKULAČKA
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ministerstvem sociálních věcí nově vyhlášená mimořádná okamžitá pomoc (MOP) je určená pro lidi, na které tíživě dopadl konec jejich dodavatele energií a kteří skončili v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Vláda ve středu schválila návrh novely, která navyšuje částky pro výpočet podpory. Předlohu kabinet posílá do Sněmovny, která o ní bude jednat příští týden v režimu legislativní nouze.

MOP – vyúčtování DPI je určená pro ty, komu chybí peníze na zaplacení nedoplatku po vyúčtování u DPI. O pomoc si můžete požádat po přechodu do běžného režimu dodávání energií.

Od DPI pak dostanete vyúčtování. Pokud nebudete mít peníze na jeho zaplacení, vyrazte s ním na úřad práce a požádejte si o MOP – vyúčtování DPI. Při žádosti o dávku se hodnotí příjmy, úspory, majetek a náklady na bydlení.

Související obsah

​"Na rozdíl od klasické MOP je ale možné mít na účtu úspory až do výše dvojnásobku životního minima rodiny a dvojnásobku nákladů na bydlení. Dávka je časově limitovaná. Musíte do konce letošního roku požádat o uzavření standardní smlouvy u některého z dodavatelů energií jako noví zákazníci mimo režim DPI," objasnilo ministerstvo sociálních věcí.

Příklad k MOP – vyúčtování DPI

měsíční čistá mzda 25 000 Kč (ze zákona se započítává příjem ze 70 % = 17 500 Kč)
náklady na bydlení 15 000 Kč
naspořeno 20 000 Kč
V tomto případě může Úřad práce ČR v rámci správního uvážení nepřihlížet k majetku (tj. úsporám) v částce až do výše 37 720 Kč, při posuzování se tedy bude vycházet jen z příjmů (započítaných dle zákona ze 70 %). Nedoplatek za vyúčtování je 15 000 Kč. Úřad práce bude moci v tomto ilustračním případě poskytnout MOP na vyúčtování od DPI ve výši 15 000 Kč.
zdroj: MPSV

V naší kalkulačce si můžete spočítat, na jakou dávku máte nárok. Jedná se o upravený příspěvek na bydlení:

Pomoc ale nabízí i klasická MOP. Tu mohou zase využít lidé, kteří již zálohy zaplatili, ale nezůstávají jim peníze na základní životní potřeby jako například nájem. "Úřad práce ČR je schopen pomoci například s doplacením nájmu, pořízením zimního oblečení pro Vás nebo Vaše děti a podobně," upřesnilo ministerstvo.

​O MOP se žádá na úřadu práce, lze ji ale vyplnit i on-line nebo žádost můžete zaslat poštou. K žádosti je třeba doložit tyto podklady:

1. souhlas s předáváním rodného čísla České poště (v případě, že by měla být dávka vyplácena poštovní poukázkou)
2. doklad o výši měsíčních příjmů žadatele a všech společně posuzovaných osob
3. prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech žadatele a všech společně posuzovaných osob
4. aktuální výpisy z bankovních účtů žadatele a všech společně posuzovaných osob
5. další relevantní podklady v souvislosti s potřebami, na které tuto dávku žádáte a ze kterých má Úřad práce ČR vycházet
zdroj: MPSV

Pokud si nevíte s něčím rady, volejte call centrum Úřadu práce ČR 800 77 99 00, operátoři jsou dostupní vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, v úterý a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin.

Další informace najdete v letáku od ministerstva sociálních věcí:

Mimořádná okamžitá pomoc při potížích s účty za energie Zdroj: MPSV

​Zde se podívejte na instruktážní video Úřadu práce ČR, jak požádat o klasickou MOP:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz