Zajímavosti

Chcete zhubnout přebytečná kila? Vyzkoušejte dietu podle počasí

Řešíte, jak zhubnout nadbytečné kilogramy? Počasí ovlivňuje nejen naše každodenní aktivity, aktuální zdravotní stav, náladu, pracovní výkonnost nebo chuť k jídlu. Pomoci nám navíc může i se shozením pár kil. Stačí dodržovat několik pravidel a váha půjde dolů sama.

S úbytkem váhy může pomoci i počasí. Jedna kapitola meteorologie se zabývá refrigerací. "Rozumíme tím množství energie, které vydáváme na udržení tělesné teploty, jestliže se nacházíme v chladnějším nebo teplejším prostředí," vysvětlila meteoroložka Dagmar Honsová.

Pokud jsme v prostředí, kde se cítíme příjemně a není nám zima ani horko, potom je ztráta energie refrigerací téměř nulová. Naopak pokud jsme v místnosti, kde se netopí, nebo kde je naopak přetopeno, potom musí naše tělo vydat daleko větší energii na udržení své stálé teploty. "Energii spotřebováváme na produkci potu, který nás při svém odpařování z kůže ochlazuje," doplnila Honsová.

Související obsah

Nejvíc energie spálíme při větrném počasí

Významnou roli při ochlazování hraje také proudění větru. "Pokud rychlost větru dosahuje alespoň osmi metrů za sekundu, vnímáme okolní teplotu jako výrazně nižší, než ve skutečnosti ukazuje teploměr," uvedla Honsová.

A to je opět jeden z projevů působení refrigerace na naše tělo. Pokud si tyto podmínky přeneseme do venkovního prostoru, pak podle odborníků platí, že procházka při chladnějším a větrném počasí, nebo naopak při teplotách nad 28 °C nás stojí více energie než ta samá cesta při 20 °C.

"Při hodině a půl dlouhé procházce ve větru zvýší refrigerace náš energetický výdej přibližně o 400 až 450 kilojoulů, tedy o jeden malý bílý jogurt," přiblížila Honsová.

Takže i když nás teploty, velká oblačnost s četnými srážkami či občasné nárazy větru do konce týdne ven moc lákat nebudou, pokud se přece jen vydáme si zasportovat, naše tělo bude potřebovat více energie k udržení stálé tělesné teploty.

Související obsah

Den bez cukrů je dobré si naplánovat na slunečné počasí

Honsová navíc doporučuje si den bez sladkých pokrmů naplánovat na den, kdy bude svítit sluníčko. "Modrá obloha nám bude dodávat větší energii než cukry. Malá oblačnost nás bude nutit vyrazit ven do přírody nebo do posilovny a být celkově aktivnější než v zatažený a deštivý den," uzavřela.

Počasí v příštích 16 dnech bude na dietu ideální:

Počasí následujících 16 dnů bude na dietu podle počasí ideální | Zdroj: www.wetterzentrale.de
ls, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz