Domácí

U Pirátů to vře. Europoslankyně se vulgárně pustila do Ferjenčíka

O víkendu si budou Piráti volit nové vedení a zdá se, že napětí ve straně neustále roste. Mezi protikandidáty předsedy Ivana Bartoše je také Jana Michailidu, která sklidila mimo jiné i od stranických kolegů kritiku za výrok, že je přesvědčená komunistka. Spory se vyhrotily natolik, že se na facebooku europoslankyně Gregorová vulgárně pustila do exposlance Ferjenčíka.

Ke komunistickému přesvědčení se Jana Michailidu přiznala na pirátském fóru už v září. Pozornost tím na sebe ale strhla až nyní, když se rozhodla vystoupit proti Ivanu Bartošovi jako kandidátka na předsedkyni strany.

"Já to o sobě prohlašuju dost často a naprosto otevřeně. Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)," napsala tehdy. Obrovskou kritiku sklidila nejen od veřejnosti, za velmi nešťastný považují výrok i někteří její straničtí kolegové.

Janka Michailidu na Pirátském foru Zdroj: Pirátské forum

​Panují mezi nimi mimo jiné obavy, jaký dopad by měla volba předsedkyně s komunistickým přesvědčením na stranu jako takovou. Diskuze se přitom opět vedou ve veřejném prostoru. Na facebooku exposlance Mikuláše Ferjenčíka se tak ve středu objevila anketa, zda jsou ochotni tento výrok Piráti vysvětlovat, pokud se Michailidu stane předsedkyní.

Související obsah

​Mezi možnostmi bylo "ano", "ne" a "jiná odpověď". Za to se do něj pustila europoslankyně Markéta Gregorová, jejíž pohár trpělivosti přetekl. Zvolila si tak možnost jiné odpovědi a v komentáři na Ferjenčíkovi nenechala nit suchou.

"Jdi do p*dele, poškodil jsi stranu mnohem víc, než kdy dokáže Janka, a na rozdíl od ní, která dobrovolnicky maká dnem i nocí na tom, aby se nám to kvůli takovým, jako jsi ty, nerozpadlo pod rukama, se jen sápeš po placených místečkách," napsala rozzuřeně.

Komentář Gregorové pod příspěvkem Ferjenčíka Zdroj: TV Nova/Facebook

​Na dotaz jiného diskutujícího, proč mu to neřekne osobně, odpověděla: "A vy víte odkud, že jsem ho osobně do p*dele neposlala, akorát mu to je potřeba občas připomínat?" Diskuze se zvrhla natolik, že nakonec Ferjenčík celý příspěvěk smazal.

Ani jeden z nich se pak k incidentu už dále nechtěl vyjadřovat.

Reakce politiků z jiných stran

Vnitrostranické spory se neobešly bez povšimnutí politiků z jiných politických stran. "Na celém tomto pirátském ‘incidentu‘ není důležité, zda Piráti jsou středová strana nebo liberální levice nebo progresivní levice nebo zda paní Michailidu má komunistické názory," vyjádřil se europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Související obsah

​"Důležité je, že Piráti se opakovaně prezentují jako ideově nesoudržný pytel blech, chaotický a nevyzpytatelný, který ze své ‘transparentnosti‘ a otevřenosti udělal permanentní stand-up comedy. Tahle parta přerostlých dětí nemůže řídit stát. A zejména jej nemůže reprezentovat v zahraničí," dodal.

Europoslanec z TOP 09 Jiří Pospíšil situaci okomentoval spíše s humorem. "Kandidátka na šéfku Pirátů Janka Michailidu přiznala, že je přesvědčením komunistka. Toto přiznání z řad Pirátů oceňuji a beru ho jako potvrzení toho, co my na magistrátu už dávno víme," napsal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nicméně uvedla, že vztahy ve vládní koalici tato kauza nepoškodí. "Piráti jsou naši koaliční partneři a za TOP 09 můžu prohlásit, že za nimi ve všem stojíme," prohlásila.

V úterý pozastavil své členství ve straně Vojtěch Pikal. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz