Zahraničí

V USA si připomínají smutné výročí útoku na Kapitol, Biden promluví k národu

Spojené státy si ve čtvrtek připomínají smutné výročí. Přesně před rokem se příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa rozhodli zaútočit na Kapitol. Incident nepřežilo pět lidí. Prezident USA Joe Biden promluví k národu a po celé zemi se budou konat vzpomínkové akce. Americká média o 6. lednu 2021 píšou jako o dni, který Spojené státy navždy změnil.

Přesně před rokem se oči celého světa upřely na budovu, kde sídlí Kongres Spojených států. Co se tam dělo, málokdo chápal. 45. prezident Donald Trump tehdy vehementně prohlašoval, že prezidentské volby v USA byly zfalšované.

Právě po jeho projevu se tisíce Trumpových stoupenců rozhodly napadnout sídlo amerických zákonodárců. "Budeme bojovat. Budeme hodně bojovat. A když nebudete hodně bojovat, už nebudete mít svou zemi," prohlásil tehdy Trump.

Útok nepřežilo pět lidí, další utrpěli zranění. Kdo za incident může, není doteď jasné. Za mřížemi skončilo více než 700 demonstrantů. Například šaman Jacob Chansley dostal trest 3,5 roku.

Související obsah

​Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu ve chvíli, kdy uvnitř jednali američtí zákonodárci. Předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiová dosud vzpomíná, jak je policie evakuovala. "Když jsme se vrátili z úkrytu, vzpomínám si, jak jsem viděla trauma v očích mladých lidí, kteří to násilí viděli a zažili. Na to nikdy nezapomenu," svěřila se Pelosiová.

Zákonodárci budou ve čtvrtek odpoledne v Kapitolu držet minutu ticha. Večer se uskuteční ještě smuteční akce. A prezident Spojených států Joe Biden vystoupí s projevem k národu. Bývalý prezident Trump chtěl rovněž vystoupit s projevem. Nakonec se ale rozhodl, že se se svými příznivci setká až v půlce měsíce na akci v Arizoně.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz