Domácí

Plošné testování žáků. Je to komplikované, tvrdí ředitel základní školy

Na základních a středních školách se ve čtvrtek znovu testovalo. Oslovené školy předpokládají, že výsledek bude podobný tomu z pondělí, kdy testy odhalily jen necelou polovinu procenta nakažených žáků. Při testování ale už platí jiná pravidla než v pondělí. Pokud PCR test potvrdí u žáka nákazu, jde celá jeho třída do karantény.

Přes milion žáků na všech základních a středních školách ve čtvrtek podstoupilo druhou vlnu plošného testování v tomto roce. Reportérka TV Nova se zeptala dětí na jejich názor. "Mně testování nevadí, protože se tím alespoň prošvihne kus hodiny," odpověděl žák. "Je to špatné, protože hodně často jsem skončil pozitivní a na PCR testech nic, takže pro mě nic moc," řekl další hoch.

Pokud je některé z dětí pozitivní, musí jít domů a celá třída nastupuje do speciálního režimu. To znamená, že se děti každý den testují, nosí po dobu výuky roušky a neúčastní se tělesné ani hudební výchovy. Zároveň jsou ve škole odděleny od ostatních.

Podle některých ředitelů ale nová pravidla znovu vnáší do testování zmatky. "V naší škole bylo pozitivně otestováno jedno dítě. To znamená, že třída nastupuje na zvláštní režim. Děti budou chodit na zvláštní záchody. Budou chodit zvlášť na obědy a budou oddělené od ostatních tříd. Kdyby těch tříd bylo víc, tak je to komplikované," řekl Jan Horkel, ředitel ZŠ Pod Žvahovem v Praze.

Související obsah

​Ukázalo se, že dost antigenních testů je falešně pozitivních. "Měli jsme poměrně vysoké procento falešně pozitivních testů před Vánoci. V pondělí byla pozitivní paní asistentka a dvě děti. Jedno se nám vrátilo a druhé muselo zůstat doma," uvedla Libuše Daňhelková, ředitelka ZŠ Kořenského v Praze.

"Máme celkem tři pozitivně testované žáky. Dva jsou v jedné třídě a jeden z druhé třídy. Teď čekáme na to, jak dopadnou konfirmační PCR testy. Podle současných pravidel by to znamenalo karanténu celých tříd," řekl Jiří Zajíček, ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze. 

Pondělní testování odhalilo ve školách 3 695 nakažených z 1 100 000 dětí. Výsledky čtvrtečního testování by měly být zveřejněny v pátek. "Karanténa není kvůli tomu, abych se nenakazil, ale abych nenakazil ostatní. To znamená, že já, který mám třetí dávku, tak stejně můžu chytit covid, pouze to nezjistím," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Proč stát nehradí testy pro učitele? Podívejte se na rozhovor s ministrem školství Petrem Gazdíkem:

ph, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz