Zahraničí

Chyba je na straně Polska, řekl polský velvyslanec k Turówu. Chtějí jej odvolat

Mluvčí polské vlády ve čtvrtek v noci oznámil, že polský premiér zahájil řízení o odvolání velvyslance v České republice. Důvodem jsou velvyslancovy výroky ke kauze dolu Turów.

Nový polský velvyslanec v Česku zřejmě skončí. Premiér Mateusz Morawiecki podle mluvčího vlády Piotra Müllera zahájil řízení o odvolání. Důvodem jsou velvyslancovy výroky v souvislosti s dolem Turów.

Podle polských médií se jedná o rozhovor pro Deutsche Welle, který vyšel ve čtvrtek. V něm velvyslanec Mirosław Jasiński uvedl, že si nedovede představit jinou možnost než smírnou cestu k řešení sporu o dole Turów mezi Českou republikou a Polskem. "Šlo o nedostatek empatie, porozumění a ochotu k dialogu – a to především na polské straně," řekl velvyslanec.

Související obsah

​V rozhovoru se poukázalo také na případ polského zemědělce, který dostal odškodnění poté, co mu v blízkosti dolu Bełchatow vyschla studna. "Stejné je to v případě Turówa na polské straně. Otázkou tedy je, proč by se to nemělo týkat lidí, kteří bydlí jeden nebo dva kilometry od dolu, ale na jiné straně hranice," prohlásil Jasiński.

"Každý polský diplomat je povinen dbát na polské zájmy," uvedl Müller k odvolání. Jasiński se velvyslancem v Česku stal teprve v prosinci 2021.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz