Domácí

V jednání o dole Turów jsme pokročili, řekl Brabec po jednání s Poláky

Kvůli polskému hnědouhelnému dolu Turów, který leží v těsném sousedství České republiky, se v pondělí večer v Praze sešli ministr životního prostředí Richard Brabec (za ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) se svými polskými protějšky. Na tiskovém brífinku oznámili, že v jednání významně pokročili. Na detailech dohody se však zatím nedohodli.

Jednání o dole Turów začalo v 18 hodin. Zúčastnili se jej za českou stranu ministr životního prostředí Richard Brabec, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, za polskou stranu ministr klimatu a životního prostředí Michał Kurtyka, maršálek Dolnoslezského vojvodství Cezary Przybylski a náměstek ministra Paweł Jabłoński.

Ministr Brabec si schůzi pochvaloval, v jednání prý nastal pokrok. "Je v zájmu obou stran, abychom zrychlili proces dohody mezi Polskem a Českem, abychom vyřešili tuto záležitost. Ve středu budou pokračovat expertní jednání. Doufám, že se po nich dál významně posuneme, abychom urychlili cíl dohody," prohlásil.

"Budeme diskutovat, záleží nám na porozumění a na tom, jak co nejrychleji dosáhnout vyřešení situace a toho, že si budou moci komunity na obou stranách hranice oddychnout," doplnil jej polský ministr Kurtyka.

Související obsah

Dataily dohody jsou ale zatím ve hvězdách. "Měla by dlouhodobě řešit otázky, které nás mohou v dalších letech potkat," naznačil Půta. "Není možné, aby jedna ze stran z toho vyšla jako poškozená," dodal Przybylski.

Provoz hnědouhelného dolu, který leží v jihozápadním cípu Polska v těsném sousedství Německa a českého Libereckého kraje, již několik měsíců otřásá česko-polskými vztahy. Zatímco česká strana si stěžuje, že kvůli těžbě jsou v blízkých obcích ohroženy zásoby pitné vody, v Polsku by kvůli uzavření dolu přišly o práci tisíce lidí.

​Spory zašly tak daleko, že se Česká republika obrátila na Evropskou unii. Na konci května Evropský soudní dvůr nařídil pozastavit těžbu v dole, dokud nepadne konečné rozhodnutí. Polsko ale stanovisko soudu ignorovalo a těžařská společnost PGE v těžbě nadále pokračovala. Za to EU Polsku vyměřila pokutu 500 tisíc eur denně za každý další den, kdy se bude v dole těžit.

Jednání o dole Turów proběhlo i minulý týden v pátek. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz