Domácí

České dráhy mají vlastní pandemický plán. Kvůli rychlému šíření omikronu

České dráhy mají vlastní pandemický plán. Kvůli rychlému šíření omikronu
Zdroj: Profimedia

Epidemiologové očekávají v souvislosti s převládáním varianty omikron nárůst počtu nakažených. Na náhlý výpadek většího počtu zaměstnanců se proto připravují i České dráhy (ČD). Podle generálního ředitele společnosti Ivana Bednárika by určité omezování nastalo až ve chvíli, kdy onemocní více než 1 500 provozních zaměstnanců ve stejnou dobu.

České dráhy mají připravený takzvaný pandemický plán, podle kterého budou postupovat, pokud by jim kvůli variantě omikron onemocnělo příliš mnoho zaměstnanců. "I v případě, že nám onemocní cca 1 500 provozních zaměstnanců z necelých 11 tisíc, jsme schopní zajistit vlakovou dopravu ve stávajícím rozsahu s naprosto minimálními omezeními. Nad toto číslo už musíme přistoupit k redukcím," informoval Bednárik.

Redukce by podle Bednárika postupovaly od snížení počtu lidí ve vlakovém doprovodu přes zastavení komerčních spojů až k prodloužení taktu u závazkových dálkových spojů. Jako poslední by se omezila regionální doprava.

Související obsah

"Naší snahou bude udržet maximum spojů. A především ty, kterými jezdí nejvíce lidí do práce, do škol, k lékaři a tak dále," uvedl Bednárik s tím, že v současnosti je nemocných 900 lidí z necelých 14 tisíc zaměstnanců a jen několik desítek z toho v souvislosti s covidem.

V ostatních zemích ale už varianta omikron způsobila prudký nárůst počtu nemocných v krátkém čase, České dráhy proto počítají s tím, že podobná situace může nastat i u nás. "Máme připravené scénáře, podle nichž budeme postupovat jak při zajišťování vypravení vlaků, tak při organizaci údržby vozidel a další činnosti," dodal Bednárik.

Mimo to se dopravce už připravil na povinné plošné testování zaměstnanců a zahájí jej s předstihem už v příštím týdnu. Podle nového vládního nařízení se musí antigenními testy otestovat všichni zaměstnanci (včetně očkovaných) dvakrát týdně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz