Domácí

Omikron v Česku sílí. Brzy může být až 200 000 nakažených denně, ukazuje analýza

Omikron v Česku sílí. Brzy může být až 200 000 nakažených denně, ukazuje analýza
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Varianta omikron má podle výrobce PCR testů DIANA Biotechnologies už poloviční podíl na všech nových případech nákazy covidem-19. Dle aktuálních dat epidemie dosáhne vrcholu okolo 25. ledna, kdy by denně mohlo přibývat až 200 000 nakažených.

Nejnovější analýza dat od výrobce testů DIANA Biotechnologies ukazuje, že varianta omikron v tuto chvíli v Česku představuje zhruba poloviční podíl na nových případech nákazy covidem-19 a její stoupající výskyt se už v několika příštích dnech projeví nárůstem celkového počtu nakažených.

"Variantu sledujeme od druhé poloviny prosince a výsledky našich analýz ukazují prudký růst podílu nové varianty na celkovém počtu pozitivních případů ve všech sledovaných laboratořích," uvedl vědecký ředitel společnosti Václav Navrátil v tiskové zprávě.

Související obsah

​Společnost má data od laboratoří, které pokrývají téměř pětinu PCR testů v Česku. "Průměrný podíl varianty omikron ve sledovaných laboratořích dosáhl k 4. lednu 50 procent, což znamená až 5 000 případů omikronu za den v celé ČR. Nevidíme už ani jednu laboratoř s podílem omikronu pod 20 procent, a naopak v Praze některé dosahují až 75 procent," informoval Navrátil.

Podle aktuálních dat by vlna epidemie mohla dosáhnout maxima kolem 25. ledna. "Denní počty nových případů by mohly dosahovat až 200 000 denně. Tolik případů ale určitě nebude odhaleno, při aktuálních kapacitách PCR testy pravděpodobně neodhalí více než 50 000 pozitivních případů za den," vysvětlil Navrátil.

Související obsah

Experti považují omikron za nakažlivější než jiné varianty, ale nákaza má pravděpodobně mírnější klinický průběh. "Je proto možné, že i při takto velkém počtu nakažených bude méně obětí než v předchozích vlnách. Navíc při takto rychlém průběhu kritická situace potrvá kratší dobu a už začátkem března by se měl počet případů pohybovat maximálně v jednotkách tisíc, ale spíše stovkách denně," uvedl Martin Dienstbier, finanční a provozní ředitel společnosti DIANA Biotechnologies.

Predikce společnosti odpovídá i predikci Státního zdravotního ústavu (SZÚ). "Národní referenční laboratoř odhadla, že nad 50 procent všech pozitivních případů by se omikron mohl dostat do zhruba deseti dnů až dvou týdnů. Je proto nutné dodržovat všechna aktuálně platná hygienická opatření bránící přenosu infekce. A připomínám také důležitost očkování, a to včetně posilující třetí dávky," informovala v úterý ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve čtvrtek na tiskové konferenci k představení Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) uvedl, že varianta omikron v Česku převládne ve druhé polovině příštího týdne. "Musíme se připravit na to, že neočkovaní budou mít těžký průběh covidu, a že mohou být hospitalizovaní," řekl na brífinku.

Podívejte se, jaká je aktuální koronavirová situace v Česku:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz