Koronavirus

Šéf Moderny: Bude nutná i čtvrtá dávka vakcíny. Kdy nás čeká další kolo?

Šéf Moderny: Bude nutná i čtvrtá dávka vakcíny. Kdy nás čeká další kolo?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Podle výkonného ředitele farmaceutické společnosti Moderna u třetí dávky vakcíny proti covidu nezůstaneme. Předpokládá, že už na podzim letošního roku bude zapotřebí čtvrté dávky.

Výkonný ředitel Moderny Stephane Bancel na konferenci o zdravotní péči pořádané společností Goldman Sachs prohlásil, že účinnost posilovacích dávek vakcíny během několika měsíců opět klesne. Už letos na podzim tak očekává, že bude nutné začít očkovat i čtvrtou dávkou.

"Stále se domnívám, že budeme potřebovat posilovací dávky na podzim 2022 a dále," řekl na konferenci s tím, že Moderna nyní pracuje na posilovací vakcíně, která je zaměřená na variantu omikron. Je ale nepravděpodobné, že by byla k dispozici v následujících dvou měsících.

Související obsah

​S nutností čtvrté dávky počítá i společnost Pfizer, která vyrábí vakcínu proti covidu Comirnaty. "Až budeme mít reálná data, uvidíme, zda je ochrana proti omikronu dobře zajištěna třetí dávkou a na jak dlouho. Zadruhé myslím, že budeme potřebovat čtvrtou dávku," řekl pro CNBC ředitel Pfizeru Albert Bourla.

V Izraeli už očkování čtvrtou dávkou probíhá. Předběžná studie ze začátku letošního roku ukázala, že čtvrtá dávka zvyšuje týden po aplikaci úroveň protilátek až pětinásobně.

V Česku se mohou od tohoto týdne na třetí dávku vakcíny hlásit lidé starší 18 let, pokud od posledního očkování uplynulo pět měsíců. Posilovací dávku dostalo přes 2,7 milionu lidí, jenom za čtvrtek bylo dávek aplikováno více než 80 tisíc.

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz