Domácí

Šéfem Pirátů zůstal Bartoš, prvním místopředsedou se stal Marcel Kolaja

Piráti v sobotu rozhodli, kdo je povede dál. Současný předseda strany Ivan Bartoš nakonec svůj post obhájil. Jeho vyzyvatelka Jana Michailidu se nakonec nedostala ani na místopředsednickou pozici.

Post předsedy strany na sobotním celostátním fóru Pirátů nakonec obhájil Ivan Bartoš. Získal 662 hlasů z 948. Do druhého kola hlasování postoupil spolu s Lukášem Wagenknechtem. "Je to pro mě velká výzva a já se výzev nebojím. Společně naplníme cíle, které si stanovujeme jako strana," uvedl Bartoš.

O funkci šéfa strany usilovali také někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a ostravský radní David Witosz. Ti však nepostoupili do druhého kola hlasování. Kvůli pandemii koronaviru jednání probíhá on-line. Fyzicky se sešli pouze někteří řečníci a organizační tým.

"Musíme ve vládě obstát. Zároveň je potřeba se soustředit na volby komunální, abychom rozšířili naše působení. Musíme spolu komunikovat rychle a chytře a hledat společná řešení," uvedl Ivan Bartoš. Navíc zhodnotil také situaci po loňských volbách, kdy se Piráti sice dostali do vlády, ale ztratili množství křesel ve Sněmovně. "Letošní volby byly z pohledu našeho ideálu neúspěchem. Jako předseda jsem na tom měl podíl," kál se ve svém nominačním projevu Bartoš. Každý z kandidátů měl na svou řeč pět minut.

Volba místopředsedů

Dalších 18 kandidátů se pak ucházelo o funkce místopředsedů. Neobhajovat post se rozhodl například Vojtěch Pikal, který chce dokonce pozastavit své členství ve straně, kromě něj také současní místopředsedové Olga Richterová a Radek Holomčík.

V první kole volilo celkem 798 Pirátů, hlas mohli dát více nebo i všem kandidátům. Aby kandidát postoupil do druhého kola, potřeboval rovných 400 hlasů. Jana Michailidu v prvním kole dostala jen 303 hlasů a nepostoupila. Lukáš Wagenknecht kandidaturu na místopředsedu složil. 

Prvním místopředsedou Pirátů se stal Marcel Kolaja, druhou místopředsedkyní je Hana Hajnová. Třetí místopředsedkyní se stala Blanka Charvátová a čtvrtým místopředsedou Martin Jiránek, který v posledním kole hlasování porazil Ondřeje Profanta a Davida Witosze.

Problémy ve straně

V současné době to však u Pirátů pořádně vře. Ke komunistickému přesvědčení se totiž už v září přiznala Jana Michailidu, která na sebe právě svou kandidaturou na předsedkyni strany strhla pozornost. "Já to o sobě prohlašuji dost často a naprosto otevřeně. Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)," napsala tehdy Michailidu.

Související obsah

Obrovskou kritiku poté sklidila nejen od veřejnosti, ale také od stranických kolegů. Panují totiž mezi nimi obavy, jaký dopad by měla volba předsedkyně s komunistickým přesvědčením na stranu jako takovou. Více se dozvíte v tomto článku na TN.cz.

Během jednání celostátního fóra strany se Michailidu za to, že se přihlásila ke komunistickému přesvědčení, kála. "Mrzí mě, že moje sdílení utopického snu o demokratické, kooperativní a vzájemné společnosti způsobilo mnoha lidem velkou negativitu v jejich životech," řekla.

Piráti mají na programu také představení svých ministrů a pirátských kandidátů na primátory. Zabývat se budou také výsledky loňských voleb.

Proč se Piráti rozhodli být ve vládě? Bartoš prozradil detaily:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Píše se na Deník.cz