Domácí

Vláda chce 100 tisíc solárů. Je to za hranou možností, míní odborníci

Podpora obnovitelných zdrojů energie je jedním z hlavních bodů programového prohlášení nové vlády. Za klíčový zdroj v našich podmínkách koaliční vláda považuje fotovoltaiku. Chce, aby bylo slunečních elektráren do roku 2025 minimálně 100 tisíc. Podle odborníků je to na hraně možností, v solárním průmyslu chybí lidé i materiál.

Do konce roku 2025 má v Česku podle vlády přibýt minimálně 100 tisíc nových solárních elektráren. Ročně by jich tak průměrně mělo vzniknout asi 25 tisíc. Loni to bylo zhruba 9 500.

"To číslo je realistické. Týká se především střech rodinných domů a bytových domů, ale dejme tomu i malých podniků," přiblížil náměstek ministerstva průmyslu Petr Třešňák (Piráti). "Jsou na to připraveny veškeré podpůrné programy," ujistil exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).

Instalace solárů přitom už teď drhne. Zájem o panely přišel zejména s krachem Bohemia Energy. "Dříve to byl objem objednávek zhruba jedna elektrárna denně, dnes je to 50 elektráren denně. Nás je 16 a bylo by nás potřeba, když to řeknu s úsměvem, tak 800," srovnal majitel firmy na instalaci solárních elektráren Zbyněk Novotný.

Související obsah

​Chybí i materiál. Vládní tempo výstavby je prý v tuto chvíli za hranou možností. "Pár tisíc ročně navíc ještě dáme, tak 15 tisíc celkově. Potřebujete stabilitu sektoru, a hlavně víc pracovníků," vyložil výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Právě na to se chce vláda zaměřit. "Stát může například podpořit rekvalifikace pracovníků," řekl Třešňák. Čekací doby na instalaci panelů a příslušenství jsou teď měsíce, dokonce i rok.

"Dostaneme ji pravděpodobně v říjnu letošního roku. Dáváme za elektřinu zhruba tak kolem deseti tisíc měsíčně. Osm tisíc měsíčně ušetříme," vyjasnil zájemce o solární elektrárnu Bohdan Resler.

Související obsah

​Cena střešní solární elektrárny pro průměrný rodinný domek je zhruba 450 tisíc korun. Půlku z toho pokryje dotace, za současných cen energie se investice vrátí zhruba za osm let. Spotřebu průměrné domácnosti solární elektrárna pokryje zhruba z 50 až 80 procent.

Kromě fotovoltaických elektráren se vláda plánuje zaměřit i na další obnovitelné zdroje, zejména na větrnou energii a energii z biomasy. Dotace na solární panely se ale v dohledné době zvednout nechystá.

U našich západních sousedů loni vzniklo na 240 tisíc solárních elektráren, povinně jsou instalovány na nových nebytových budovách v německém Severním Porýní-Vestfálsku a Bádensku-Württembersku. Tam by od poloviny roku měly být povinně i na rodinných domech.

Německá vláda sází na větrné elektrárny, ty se ale nelíbí ochráncům životního prostředí:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz