Naše Česko

Vláda chce českého národního ptáka! Který to má být? ANKETA

Česká republika a Slovensko jsou jedny z mála evropských zemí, které nemají svého národního ptáka. To by se ale mohlo změnit. Vláda Petra Fialy (ODS) má totiž volbu národního ptáka ve svém programovém prohlášení. Dlouhodobě ji prosazuje europoslanec ODS Alexandr Vondra, který je vášnivý ornitolog.

"Navrhněme proto národní internetovou anketu, jakési dobrovolné referendum, ve kterém si lidé našeho ptáka vyberou," navrhoval již roku 2020 Alexandr Vondra na kongresu ODS. A jak to tak vypadá, prosadil si své přání i do programového prohlášení.

"Myslím si, že každý program má mít taky něco trošku hravějšího. Na jednu stranu zábavného, ale na druhou stranu i vážného, protože ptáky je třeba chránit. Můj sen je samozřejmě ledňáček, měl ho Václav IV. ve znaku, je na Karlově mostě," navrhl Vondra.

"Tak já nevím, jestli si ODS prosadila volbu národního ptáka, protože ho měla vždycky v logu, ale já tam našel i další pikantnosti, například proklientský přístup Finanční správy," reagoval poslanec Patrik Nacher (ANO).

Národního ptáka by si podle Vondry Češi mohli zvolit formou ankety, na základě jakéhosi předvýběru České ornitologické společnosti (ČSO). "My máme rozhodně velkou radost, že se ptáci takhle dostali do programového prohlášení vlády, a pokud bude zájem, tak samozřejmě budeme spolupracovat na výběru," prohlásil ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Související obsah

​"Sojka ‘práskačka‘ už je obsazená, tu má Kanada, straka ‘zlodějka‘ taky, tu má Korea. Takže žádný srandičky, tohle vezmeme vážně," navrhl Vondra.

Národním ptákem Německa je čáp bílý, toho mají v oblibě i v Litvě. Rakušané mají za národního ptáka vlaštovku a Finové labuť. Rumuni pelikána a Lotyši konipase. Národním ptákem Maďarska je drop. Zabraná je i poštolka, kterou ctí Belgičané. Volný je třeba sokol.

Anketa mezi Čechy

Štáb TV Nova proto vyrazil mezi Čechy se ptát, jakého opeřence by si přáli jako národního ptáka. Návrhy byly různé.

"Datel. Jednak moje nevlastní sestra se jmenuje Datlová a za druhé, naše země se prezentuje opracováním dřeva, máme zkušené truhláře a datel pracuje s tím dřevem."

"Holub, je tady hodně holubů."

"Holub, jsou všude."

"Asi čáp. Hodně se o nich mluví teďka."

"Já myslím, že vymýšlí ptákoviny."

"Vlaštovka možná, ale já si myslím, že těch symbolů máme dost."

"Nějaký třeba modrý."

"Holub mi tam jde, jako ‘kde domov můj‘, že pořád Češi hledají domov, a to káně zase princip takového malého sokola."

"Slavík asi, Český slavík třeba."

A jaký pták by se líbil vám? Hlasujte v naší anketě!

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz