Domácí

Vysokorychlostní železnice i dálnice. Tady chce Fialův kabinet stavět

S vládou Česko vyměnilo i plány výstavby vysokorychlostních tratí. Zatímco prioritou předchozího kabinetu bylo především vysokorychlostní spojení sever – jih, současná vláda chce spojit i západ a východ. Podle bývalého ministra dopravy Karla Havlíčka (ANO) je přidávání dalších směrů zbytečné. V plánech na rozšíření dálnic se ale shodují se současným ministrem Martinem Kupkou (ODS).

Zatímco kabinet Andreje Babiše (ANO) plánoval s vysokorychlostní železnicí nejprve směřovat z Prahy na sever do Drážďan, na jihu do Vídně a Bratislavy a také přes Brno do Ostravy, nový kabinet chce začít s přípravami vysokorychlostních tratí i ve směru do Mnichova a Vratislavi.

Plány vlády Andreje Babiše:

Zdroj: TV Nova

​Plány vlády Petra Fialy:

Zdroj: TV Nova

​"Pokud se má česká železniční síť posunout do 21. století a máme dohnat dlouhodobý dluh vůči ostatním státům, tak bude nutné promyslet vysokorychlostní trať v návaznosti na moderní rychlé spojení dalších krajských měst, aby to nebyl jenom jeden výkřik," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

"Byl bych opatrnější s těmi dalšími úseky, zejména třeba z Prahy do Mnichova. Tam je důležitější zkapacitnit tu trať stávající, zdvojkolejnit ji, zrychlit ji, udělat ji bezpečnější a dneska není nutné stavět do Mnichova rychlotrať, tam zase nejezdí tolik vlaků. Také bych byl opatrnější s tím vratislavským úsekem," prohlásil exministr Havlíček.

Související obsah

​"Tohle ukazuje na krátkozrakost kroků Karla Havlíčka. Bez toho, podle mého přesvědčení, ta vysokorychlostní trať zůstane jenom jedním dílčím projektem," reagoval Kupka na Havlíčkova slova.

Plány nové vlády schvalují i experti. Na evropské mapě vysokorychlostních železnic vypadá Česko jako černá díra. "Konečně přibyla do cílů i výstavba rychlého spojení do Plzně a na západ. Už to není jenom nějaká jedna dvě tratě, ale komplexní systém po celé republice," zhodnotil dopravní expert Petr Panský.

Plány na dálnice

Zatímco u železnic se kabinety Babiše a Petra Fialy (ODS) neshodnout, pohled na výstavbu dálnic mají podobné. Letos se řidičům nově otevře 15kilometrový úsek na D35 mezi Časy a Ostrovem, dvě mimoúrovňová křížení na dálnici D46 a na dálnici D48 a D56 se u Frýdku-Místku otevřou celkem tři úseky. Dohromady tak na českých dálnicích přibude asi nových 25 kilometrů.

Zdroj: TV Nova

​Ministr Kupka chce v následujících čtyřech letech postavit až 200 kilometrů nových dálnic. "Můj závazek je opravdu Pražský okruh i zbývající části D35 přivést k realizaci a v případě D35 začít i stavět," slíbil Kupka. "Jsou to určitě dobře zvolené úseky. My jsme nové vládě připravili velmi dobře projekty," pochválil se Havlíček. Jako prioritu má nová vláda i dostavbu D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz