Domácí

Vláda zveřejnila programové prohlášení. Přečtěte si, co všechno slibuje

Vláda zveřejnila své programové prohlášení. Na více než padesáti stránkách v něm rozepisuje své priority na další čtyři roky.

Kabinet Petra Fialy (ODS) se hodlá zaměřit na celkem 18 oblastí. A nechybí ani pasáž o koronaviru, který téměř jistě následující čtyři roky pořádně poznamená. Celý dokument si můžete přečíst na tomto odkazu. Jako první zveřejnil programové prohlášení vlády Deník N.

Poněkud překvapivě covid ale není mezi základními dlouhodobými prioritami resortu zdravotnictví. A v prohlášení je mu věnováno jen pár řádků, ve kterých vláda říká, že se s nemocí musíme naučit žít, aby se kvůli ní nemusela omezovat zdravotní péče. Jako priority má ministerstvo zdravotnictví například dostupnou zdravotní péči pro všechny nebo digitalizaci.

Související obsah

Velké plány má i ministerstvo dopravy. To by chtělo za tři roky rozšířit dálniční síť o 200 kilometrů, vystavět 150 kilometrů vysokorychlostní železnice anebo zrevidovat slevy na jízdné.

Co se týče ministerstva financí, to se v prohlášení zavázalo pravidelně valorizovat daňové slevy na poplatníka, ministerstvo práce a sociálních věcí by zase rádo pravidelně navyšovalo minimální mzdu.

Z pera tohoto resortu pochází další velký závazek. Tím je důchodová reforma. V programovém prohlášení vlády je rozdělena na dvě etapy s tím, že první by měla proběhnout nejpozději do konce příštího roku. K prioritám se zavázala všechna ministerstva.

Pandemie covidu-19

Češi by se podle vlády měli naučit žít s covidem. Zásadní problém vidí nastupující vláda v omezování péče o ostatní pacienty kvůli vážným případům nakažených touto nemocí. Plánuje se zavést doplňkové připojištění.

Související obsah

V dokumentu je v souvislosti s covidem zmíněný i Národní institut pro zvládání pandemie (NIZP), který ve čtvrtek představil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci. Tato skupina odborníků má být oporou pro resort zdravotnictví a poskytovat mu nezávislá doporučení na boj s pandemií. Inspirací pro vznik NIZP byl německý Kochův institut. 

Oblast dopravy

Co se dopravy týče, usiluje vláda především o výstavbu dálnic a železnice. To se týká především dálnic D1, D35 a D0. Důležitými jsou také obchvat Českých Budějovic a dálnice D48. Na železnici je prioritou budování vysokorychlostních tratí (VRT), na pražském letišti by měla vzniknout další ranvej.

Pokročit by také měla příprava prodloužení dálnice D52, dálnice D43 a středočeské části dálnice D3. Vláda se chce zasadit o zvýšení kapacity vybraných silnic I. třídy tam, kde intenzita provozu nebude ani výhledově vyžadovat dálnici, a chce vybudovat obchvaty obcí a měst trpících tranzitní dopravou.

Zahraniční politika

Zahraniční politiku chce nová vláda zaměřit na Evropskou unii a NATO. "Budeme klást důraz na stabilní partnerství s demokratickými zeměmi po celém světě, na ochranu lidských práv a demokracie a na prosazování českých ekonomických zájmů a evropských hodnot ve světě," napsala vláda v prohlášení. 

Související obsah

Členství v EU považuje vláda za klíčové a prospěšné pro Českou republiku. "Jsme připraveni se úspěšně zhostit předsednictví Rady EU ve 2. pololetí roku 2022. V Evropské unii je pro nás zásadní zachování volného pohybu lidí, služeb, zboží a kapitálu a principů subsidiarity a proporcionality," píše se v prohlášení.

Státní správa

Vláda chce modernizovat ministerstvo vnitra a další veřejné instituce. Plánuje snižovat počet úřednických míst a změnit platové tabulky, důraz klade na vyšší počet IT specialistů.

"Státní správa musí být moderní, štíhlá a pružná. Připravíme ji na výzvy 21. století, přivedeme do ní nejlepší talenty, aby občanům dodávala špičkové služby. Zasadíme se, aby úředníci více využívali a zpřístupňovali data a jejich práce měla vždy ve svém středu občana," uvedla vláda v prohlášení.

Vzdělávací systém

Kabinet počítá s připravením změn v přijímacích, maturitních a závěrečných zkouškách. Dále chystá proměnu vzdělávacích programů. Do roku 2023 chce posílit roli ředitelů škol. Kabinet se zavázal udržet platy pedagogů na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy.

Podle nové vlády závisí budoucnost naší země na vzdělání dětí. "Vzdělávací systém musí využít potenciál kvalitních učitelů, musí vytvořit prostor pro rozvoj znalostí, dovedností a kompetencí žáků a studentů, a to vše v moderním obsahu a prostředí. Vzdělávací systém musí umět pomoci těm nejslabším, stejně jako podpořit talenty," stojí v prohlášení.

Hospodaření s rozpočtem

Vláda slibuje, že nebude další zadlužování. Zavazuje se, že vytvoří pravidlo daňové brzdy, které stanoví strop zvyšování daní. Slibuje také snížení odvodů sociálního pojištění. Plánuje i valorizaci slevy na poplatníka nebo daňové prázdniny se zastropováním výše příjmů pro rodiny. Zvažuje možnost snížení DPH "u všech ekologických výrobků".

Související obsah

Energetická krize

Nejdůležitější je boj s energetickou krizí prostřednictvím razantních změn v energetice. Před rokem 2033 by Česko mohlo zvládnout přestat využívat uhlí. Letos má by měl vzniknout nový energetický zákon. Ten zajistí vyšší ochranu na energetickém trhu a zjednoduší instalaci solárních panelů. Vláda také podpoří výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. 

Podpora bydlení

Vláda se bude snažit o lepší dostupnost služeb na venkově, aby se předešlo naměrnému stěhování do velkých měst. Důležitý bude zákon o podpoře bydlení, který má vzniknout v prvních dvou letech. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že zvýší výstavbu nájemního bydlení.

Do poloviny roku má vláda představit úpravu stavebního zákona. Do roku 2025 se pak očekává kompletní digitalizace státní správy.

Důchodová reforma

Vláda dokončí důchodovou reformu, jejíž návrh by měl být hotový do konce roku 2023. Počítá s vytvořením nultého pilíře, který zajistí základní důchod. Návrh na důchodovou reformu by se měl skládat ze dvou hlavních složek a ze třetí, která bude dobrovolná.

Související obsah

Podle vlády bude základní složka důchodu reflektovat požadavky na důstojnost života ve stáří a také finanční možnosti státu. Zásluhová složka bude vycházet z odvodů do pojistného systému a také se bude odvíjet podle počtu vychovaných dětí.

Změny v obraně

Vláda plánuje vložení povinnosti dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na armádu do zákona. Mělo by být procesně snadnější vyslat vojáky na zahraniční mise.

Kromě toho chce do konce roku 2022 předložit legislativní návrh systému dlouhodobě stabilního a efektivního financování armády a její modernizace formou "obranného fondu". Do roku 2023 se pak chystá aktualizovat strategické dokumenty. 

Ochrana vody

V oblasti životního prostředí vláda do konce roku představí úpravu ústavy, chce do ní přidat ochranu vody. Prioritními tématy jsou udržení vody v krajině a obnova přirozeného vodního režimu. Bude se také zabývat opatřením, které by omezilo nelegální zabíjení živočichů včetně obchodu s nimi.

Volby v zahraničí

Vláda se ve svém prohlášení také zavázala k zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. "Usnadníme voličům získávání voličských průkazů a zmodernizujeme správu voleb," stojí dále v dokumentu. 

Pokud by se změnu povedlo prosadit už v letošním roce, týkala by se korespondenční volba ze zahraničí i voleb v roce 2023, kdy si Česko bude vybírat novou hlavu státu v prezidentských volbách.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz