Domácí

Inspekce zjistila problém u instantních polévek, chyběla informace o ozáření

Inspekce zjistila problém u instantních polévek, chyběla informace o ozáření
Zdroj: SZPI

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uskutečnila v uplynulém roce kontrolní akci, při které ověřovala, zdali výrobci informují na obalu potravin o použití ionizujícího záření. Kontrola potravin prokázala porušení u čtyř šarží instantních polévek z dovozu.

Inspektoři se při kontrole zaměřili na potraviny, u kterých nebyla informace o ozáření na obalu uvedena, přičemž se jednalo už o dříve problémové produkty. Šlo zejména o koření, bylinné čaje, instantní polévky obsahující sáček s kořením, sušený česnek, sušené houby a doplňky stravy. Místem odběru vzorků byly velkoobchody.

"Z celkového počtu 37 odebraných vzorků analýza prokázala ošetření ionizujícím zářením bez uvedení požadované informace na obalu u čtyř vzorků," informoval mluvčí SZPI Pavel Kopřiva s tím, že s kontrolovanými prodejci zahájila SZPI správní řízení o uložení pokuty.

Související obsah

Jednalo se o: 

  • Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, datum minimální trvanlivosti: 15. 01. 2022, šarže: L150720, dovozce: TIHA spol. s r.o., Bavorská 856/14, Praha 13 – Stodůlky, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti HKH Břeclav s.r.o., Stromořadní 3525, 690 02 Břeclav.
  • Instantní nudlová polévka vepřová příchuť, datum minimální trvanlivosti: 04. 10. 2021, šarže: L040420, dovozce: TIHA spol. s.r.o., Bavorská 856/14, Praha 13 – Stodůlky, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti HKH Břeclav s.r.o., Stromořadní 3525, 690 02 Břeclav.
  • Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, datum minimální trvanlivosti: 04. 08. 2022, šarže: L040221, dovozce: TIHA spol. s.r.o., Bavorská 856/14 Praha 13 – Stodůlky, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti TIHA spol. s r.o. Bavorská 856/14, 150 00 Praha 13.
  • Instantní nudlová polévka s příchutí mořských plodů, datum minimální trvanlivosti: 02. 08. 2022, šarže: L020221, dovozce: TIHA spol. s.r.o., Bavorská 856/14 Praha 13 – Stodůlky, země původu: Vietnam. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti TIHA spol. s.r.o., Bavorská 856/14 Praha 13 – Stodůlky.

Některé členské státy Evropské unie ozařování potravin stále berou jako otevřené téma a část lidí má z této technologie obavy. Vznikl tak požadavek, aby byly takové suroviny a potraviny vždy označeny a spotřebitelé se tak mohli rozhodnout podle svých preferencí.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Za poslední rok zahynuli ve službě dva agenti CIA

Za poslední rok zahynuli ve službě dva důstojníci americké zpravodajské služby CIA. Na pamětní zeď v sídle agentury v Langley ve Virginii přibyly při každoročním ceremoniálu na jejich počest dvě hvězdy. Pracovali v utajení, jejich jména i okolnosti úmrtí jsou tajné. O rok dříve přišli při plnění úkolů o život čtyři příslušníci CIA.

Krátká zpráva

Zřícená budova pohřbila v Íránu šest lidí, desítky jsou ještě v troskách

Šest lidí zahynulo při zřícení nedostavěné budovy v nejrušnější ulici v íránském městě Abadan. Záchranáři vyprostili z trosek desetipatrového domu 34 živých, desítky lidí pohřešují. Spodní patra domu byla před několika dny zprovozněna, zatímco horní část ještě dostavovali. Policie zatkla majitele objektu i šéfa stavební firmy.

Píše se na Deník.cz