Domácí

Stovky lidí v problémech. Skončil další dodavatel plynu a elektřiny

Stovky lidí v problémech. Skončil další dodavatel plynu a elektřiny
Zdroj: TV Nova

Energetická společnost Lumius ze Sviadnova na Frýdecko-Místecku oznámila ukončení dodávek plynu a elektřiny, vyplývá to z jejího vyjádření na webových stránkách. Firma dodávala energie 1 500 zákazníkům, kteří teď skončí u dodavatele poslední instance.

Klienti společnosti Lumius mají do úterní půlnoci požádat o urychlenou změnu dodavatele elektřiny, následně od středy do čtvrteční půlnoci o změnu dodavatele plynu. V případě, že tak neučiní, bude jim přiřazen dodavatel poslední instance. Pro elektřinu je to podle regionů ČEZ, E.ON a Pražská energetika. U plynu je to Innogy, Pražská plynárenská a E.ON.

"K tomuto rozhodnutí společnost přinutila přetrvávající bezprecedentní situace na velkoobchodních trzích s energiemi. Cena obou komodit v posledních šesti měsících stoupla mnohonásobně. I přesto, že společnost činila všechny nezbytné kroky k zajištění dodávek pro své zákazníky, vývoj trhu i stále se zvyšující nároky na finanční zajištění obchodování naší společnosti již nadále neumožňuje pokračovat v dodávkách," informoval jednatel společnosti Pavel Miklas.

Související obsah

Společnost měla okolo 1 500 zákazníků, a to především v Moravskoslezském kraji. Jedná se o ryze českou firmu, která byla založena v roce 2002 právě ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku. Lumius je navíc už několikátým dodavatelem energií, který za poslední měsíce ukončil svou činnost. Ke konci minulého roku skončila také společnost Energie pro Tebe, před ní zase firma Microenergy, která dodávala energie samotnému Energetickému regulačnímu úřadu (ERU).

V půlce září minulého roku zase otřásl energetickým trhem konec firmy Bohemia Energy, která měla více než 900 tisíc zákazníků. Kromě zmíněných dodavatelů skončily také společnosti Kolibřík Energie, PLUS Energie nebo Ray Energy. Pokud se situace na energetických burzách neuklidní, odborníci očekávají, že skončí i další dodavatelé.

Jistotu představují větší dodavatelé, říká ekonom Kovanda (12/2021):

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz