Koronavirus

Covid a očkování v jednu chvíli? Experti řekli, co se může stát

Covid a očkování v jednu chvíli? Experti řekli, co se může stát
Ilustrační obrázek | Zdroj: TV Nova

Chystáte se na očkování proti covidu-19, ale zároveň máte obavy z toho, jestli nejste už bezpříznakově nakažení a nevíte, jaká bude reakce po očkování? Redakce TN.cz se obrátila na odborníky, kteří prozradili, jak by se měl člověk v takovémto případě zachovat.

V některých krajích v Česku už začala dominovat varianta omikron, která podle dosavadních poznatků sice způsobuje mírnější průběh, ale naopak je více nakažlivá. Šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal uvedl, že za týden až dva převládne infekčnější mutace covidu-19 všude a dodal, že pro ochranu před omikronem je klíčová posilující dávka očkování.

Množství lidí už prodělalo onemocnění covid-19 bezpříznakově a o své nákaze se dozvěděli pouze díky náhodnému testu. Od minulého roku se lidé po prodělání onemocnění mohou očkovat ihned po skončení izolace.

Související obsah

​Jak je to ale za situace, kdy nevím, zdali jsem nakažený a chci se jít nechat očkovat? Podle odborníků žádné nebezpečí nehrozí, ale vždy je lepší se jít před očkováním otestovat. "Myslím si, že je vždy lepší se jít před vakcinací otestovat, když už tu máme tu možnost. Je lepší, když to tělo při očkování není pod virovou zátěží, ať už jakoukoliv, zároveň ale nevím o žádné vědecké studii, která by tvrdila, že případná bezpříznaková nákaza může něco zhoršit," řekl pro TN.cz evoluční virolog Jiří Černý.

To, že by v případě bezpříznakového onemocnění hrozilo nějaké nebezpečí, vylučuje i virolog Václav Hořejší. "Určitě žádné nebezpečí nehrozí, ba naopak," uvedl virolog. 

Související obsah

​Důležité je však upozornit, že i když je člověk bez příznaků, může virus i dále roznášet, a proto je vhodné, aby byl při kontaktu se zdravotnickým personálem bez onemocnění. Pokud má člověk pochybnosti o svém zdravotním stavu, ať už jde třeba o nachlazení, měl by konkrétní okolnosti týkající se očkování konzultovat s očkujícím zdravotníkem či lékařem.

Oproti variantě delta se riziko hospitalizace u omikronu podle studií odhaduje na třetinu až polovinu. Problém je však odolnost varianty vůči vakcíně. Lidé s posilující dávkou jsou podle získaných dat lépe chránění než ti, kteří mají pouze dvě nebo jen jednodávkovou vakcínu.

"Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti covidu-19, mají až 70procentní ochranu před hospitalizací v důsledku covidu-19; podobné údaje z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana klesá několik měsíců po očkování, po posilující dávce se ochrana před hospitalizací opět zvyšuje na 90 procent," uvedla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Klára Brunclíková.

V současné době je v Česku naočkováno dvěma dávkami zhruba 6,7 milionu lidí. Třetí, posilující dávku, dostalo už přes 3 miliony zájemců. Nejvíce se očkuje vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BionTech, a to zhruba 82 procent z celkového počtu podaných dávek.

Čtvrteční protesty záchranných složek v Praze proti povinnému očkování:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz