Koronavirus

SÚKL varuje Čechy. První studie odhalily, jak před omikronem chrání očkování

SÚKL varuje Čechy. První studie odhalily, jak před omikronem chrání očkování
Ilustrační snímek Zdroj: SOPA Images Limited / Alamy Live News / Profimedia

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil výsledky prvních studií o variantě omikron, které zadala Evropská léková agentura (EMA). Data o tom, jak na mutaci covidu-19 fungují očkovací látky, nejsou příliš příznivá. Dobrou zprávou ale je, že méně nakažených teď končí v nemocnicích.

Oproti variantě delta se riziko hospitalizace u omikronu podle studií odhaduje na třetinu až polovinu. Problém je však odolnost varianty vůči vakcíně.

"Výsledky nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickému onemocnění je u varianty omikron nižší než u jiných variant a má tendenci klesat v čase. V důsledku toho je pravděpodobné, že se onemocnění způsobené omikronem rozvine u více očkovaných lidí," informovala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

Zároveň se ale potvrdilo, že očkování i nadále účinně chrání proti závažnému průběhu covidu-19 a nutnosti léčit se v nemocnici.

Související obsah

Lidé s posilující dávkou jsou podle získaných dat lépe chránění než ti, kteří mají pouze dvě nebo jen jednodávkovou vakcínu. "Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti covid-19, mají až 70procentní ochranu před hospitalizací v důsledku covid-19; podobné údaje z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana klesá několik měsíců po očkování, po posilovací dávce se ochrana před hospitalizací opět zvyšuje na 90 procent," doplnila Brunclíková.

Omikron v posledních týdnech převládá v západní Evropě. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pondělí oznámil, že už dominuje i v Česku

"EMA zdůrazňuje, že očkování zůstává nezbytným nástrojem boje proti probíhající pandemii. V souladu s doporučeními vnitrostátních orgánů by mělo pokračovat úsilí o zvýšení plné proočkovanosti u osob, které v současné době nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně, a o urychlení zavádění posilovacích dávek," uzavřela Brunclíková.

Omikron už se v Česku stal dominantní variantou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz