Zajímavosti

Nebe rozzářil oslnivý meteor. Pozorovaly ho desítky lidí po celém Česku

Nebe rozzářil oslnivý meteor. Pozorovaly ho desítky lidí po celém Česku
Ilustrační obrázek | Zdroj: Astronomický ústav AV ČR

Nebe nad Českem rozzářil ve čtvrtek večer průlet jasného meteoru - bolidu. Jeho jasnost byla natolik vysoká, že si ho všimli desítky lidí po celé republice, zejména v oblasti Beskyd.

Bolid proletěl krátce po 18. hodině podél česko-slovenské hranice. Jeho jasnost byla tak vysoká, že byl velmi dobře viditelný na velkém území i několik set kilometrů od jeho dráhy a upoutal pozornost velkého počtu náhodných svědků.

"Pro objasnění tohoto velmi vzácného přírodního úkazu bylo rozhodující, že byl zaznamenán speciálními přístroji, které jsou rozmístěny na velkém území střední Evropy na stanicích tzv. Evropské bolidové sítě, jejíž centrum je v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově. I když na některých stanicích blízko dráze bolidu bylo zataženo, tak díky jasné obloze na mnoha jiných stanicích, se ho podařilo velmi dobře zaznamenat," vysvětlil Pavel Spurný z odddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Související obsah

Nejlépe byl bolid pozorovatelný ze stanic Lysá hora, Kuchařovice u Znojma, Svratouch na Vysočině, nebo také ze slovenské Rimavské Soboty. Několik fotografií bylo pořízeno také v rakouském Martinsbergu.

Meteor o hmotnosti 3 kilogramy a průměru kolem 10 centimetrů vstoupil do atmosféry Země rychlostí 32 kilometrů za sekundu. Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 150 kilometrů uletěl za 5.2 sekundy a pohasl ve výšce necelých 38 kilometrů nad zemí.

Meteor tak byl podle Spurného viditelný asi pět sekund a následně shořel v atmosféře kousek od slovenské Senice. Jasnost byla srovnatelná s Měsícem v úplňku.

Podařilo se vám zachytit bolid, který ve čtvrtek večer prolétl nad Českem? Fotky nám můžeme zaslat na zpravy@nova.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz