Koronavirus

Omikron se u dospělých a dětí liší. Lékaři popsali ty nejčastější dětské příznaky

Omikron se u dospělých a dětí liší. Lékaři popsali ty nejčastější dětské příznaky
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Varianta koronaviru omikron se rychle šíří po celém světě a na vzestupu už je i v České republice. Symptomy této silně nakažlivé mutace covidu-19 se však u dětí a dospělých liší. Američtí lékaři nyní popsali, jakými příznaky nejčastěji trpí právě děti.

Mutace omikron začíná být v Česku na vzestupu a šíří se jak mezi dospělými, tak i mezi dětmi. Dosavadní zjištění navíc ukazuje, že oproti variantě delta se riziko hospitalizace u omikronu podle studií odhaduje na třetinu až polovinu.

Podle lékařů ze Spojených států se ale ukázalo, že dětí nepociťují stejné příznaky, které cítí dospělí, informují Deseret News. Sam Dominguez, který pracuje jako lékař v dětské nemocnici v Coloradu, uvedl, že dětí trpí především problémy s horními cestami dýchacími.

Související obsah

​U dětí se tak omikron projevuje především horečkou, rýmou, bolestí v krku, celkovou schváceností, popřípadě suchým kašlem.

Kromě zmíněných symptomů se pak u dospělých lidí varianta projevuje i pocením v noci, kýcháním, ucpaným nosem či ztrátou chuti k jídlu. Může se objevit i takzvané zamlžení mysli, což znamená zpomalení mentálních procesů, potíže s vybavováním jmen a cizích slov, zkreslené vnímání, závady soustředění pozornosti, zapomnětlivost a chaotické jednání.

Řada infikovaných omikronem se nepotýká naopak se ztrátou čichu a chuti. Neznamená to však, že se mírný začátek onemocnění nemůže přetavit v těžký průběh i s příznaky předchozích mutací. Právě kvůli časté záměně s nachlazením pacienti nevědomě podcení léčbu a pak omikron udeří naplno.

Varianta koronaviru Omikron se rychle šíří po celém světě:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz