Koronavirus

Čtrnáct nejčastějších příznaků omikronu. Lékaři ukázali, jak se nákaza projevuje

Čtrnáct nejčastějších příznaků omikronu. Lékaři ukázali, jak se nákaza projevuje
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Varianta omikron se už pomalu, ale jistě stává dominantní mutací covidu-19 v Česku. Vyznačuje se mírnějším průběhem, zato větší infekčností. Mezi nejčastější příznaky patří bolest hlavy, rýma nebo kašel. Zjistěte, jak často se jednotlivé příznaky u nakaženého objevují.

Omikron se začal do světa šířit na podzim minulého roku z Jihoafrické republiky. Lékaři u této velmi nakažlivé varianty ihned zaznamenali nepatrné rozdíly v příznacích pacientů ve srovnání s předchozími mutacemi. Častější bývají mírné příznaky, jako je bolest hlavy, rýma a kýchání. Předchozí varianty byly přitom charakteristické především horečkou, kašlem a ztrátou chuti nebo čichu.

"Nejčastěji hlášené příznaky omikronu jsou opravdu velmi podobné nachlazení, zvláště u lidí, kteří byli očkovaní," řekla doktorka Claire Stevesová, která se zabývá studiem příznaků covidu-19, pro Business Insider.

Související obsah

​Stevesová zároveň rozjela studii, která právě sleduje to, jaké příznaky jsou u jednotlivých variant nejčastější. Studie používá aplikaci pro chytré telefony k zaznamenávání toho, jak se každý den cítí statisíce lidí ve Spojeném království.

Nejčastější příznaky u omikronu

symptom procento nakažených, u nichž se projevil
rýma  73 %
bolest hlavy 68 %
únava 64 %
kýchání 60 %
bolest v krku 60 %
kašel 44 %
chraptivý hlas 36 %
zimnice 30 %
horečka 29 %
závrať 28 %
zamlžení mysli 24 %
bolest svalů 23 %
ztráta čichu 19 %
bolest na hrudi 19 %
zdroj: ZOE COVID Symptom Study

Důležité je upozornit, že výzkum nerozlišuje příznaky mezi očkovanými a neočkovanými. U očkovaných lidí jsou pak příznaky ještě daleko méně citelné. Jedinečným příznakem pro tuto variantu je navíc i noční pocení, pro jiné kmeny koronaviru tento symptom typický nebyl, avšak neobjevuje se často. Příznaky se liší i u dospělých a dětí. Mezi dětské příznaky nejčastěji patří především horečka, rýma, bolest v krku, celková schvácenost, popřípadě suchý kašel. 

To, že se nemoc projevuje mírným způsobem, ale neznamená, že se nemůže přetavit v těžký průběh s příznaky předchozích mutací. Právě kvůli časté záměně s nachlazením pacienti nevědomě podcení léčbu a pak omikron udeří naplno.

Jak se omikron šíří ve světě? Podívejte se na páteční reportáž:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz