Domácí

Mezi vládou a opozicí to vře, Havlíček nemusí získat křeslo místopředsedy

Opozice si poprvé pořádně dupla a vládě se to vůbec nelíbí. Při hlasování o stavebním zákonu bylo ve Sněmovně málo koaličních poslanců a ANO s SPD toho využili a rychle odhlasovali přerušení tohoto bodu až do března. Vláda to označila za zradu a vyhrožuje tím, že nepodpoří ani jednoho z opozičních kandidátů na poslední volné místo ve vedení Sněmovny.

Pokud chcete prosadit zákon, na kterém vám záleží, je dobré být během jeho projednávání na svém místě. Jinak se totiž může stát, že se k němu zase na pár měsíců nedostanete. V pátek se o tom přesvědčili poslanci vládní koalice.

Při projednávání novely stavebního zákona totiž prosadili poslanci opozičního hnutí ANO přerušení jednání, kvůli kterému se Sněmovna k tomuto bodu dostane až v březnu. Ve Sněmovně totiž v tu chvíli nebylo dost koaličních poslanců, aby přerušení zabránili.

"Já to považuji za faul ze strany opozice, protože tam byly nějaké dohody i s předsedkyní hnutí ANO. Ty dohody nakonec nebyly dodrženy. Pro nás je to poučení. Samozřejmě měli jsme tam v tu chvíli být všichni, to nepopírám," řekl poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Související obsah

​Jenže opozice se může rychle dočkat pomsty. Situace rozčílila Marka Bendu, podle kterého teď hrozí, že na poslední neobsazené křeslo místopředsedy Poslanecké sněmovny nepodpoří zástupce ANO Karla Havlíčka. Ten bude ve volbě stát proti předsedovi SPD Tomiu Okamurovi.

"Bude to pro mě velká pochybnost, jestli mají opoziční představitelé sedět na tom empiru. Jestli chtějí tímto způsobem nás školit, že tady musíme 24 hodin denně sedět a poslouchat všechny ty řeči jo? Já to takhle jenom říkám a předesílám," prohlásil Marek Benda (ODS).

"Pan Benda a vládní pětikoalice by se měli zlobit hlavně sami na sebe. Měli by jejich poslanci začít chodit do práce," myslí si předseda SPD Tomio Okamura.

Související obsah

​"My odmítáme handlovat pozice ve vedení Sněmovny za poslušnost a nebo za nějaké zákony," řekl bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Podle nepsaných pravidel a výsledku voleb má na toto místo nárok hnutí ANO. Teď ale hrozí, že zůstane neobsazené. "V tuto chvíli má Sněmovna pět místopředsedů a bez problémů funguje," dodal Výborný.

Zbývajícího šestého místopředsedu budou poslanci volit nejdříve 25. ledna, kdy bude schůze dolní komory parlamentu pokračovat.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz