Domácí

Angličtina politiků je odrazem jazykové vybavenosti Česka, řekl ministr Bek

Česko bude předsedat Evropské unii. Jaké budou priority Česka, popsal ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN) ve středečním pořadu Napřímo na TN LIVE.

Za půl roku Česko naváže na Francii a bude předsedat EU. Předsednictví je podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) "žvanírna a chlebíčky", ale podle současného premiéra Petra Fialy (ODS) je to naopak "výzva a obrovská příležitost" zanechat v Evropě český otisk.

Bek se již dříve nechal slyšet, že země V4 nemusí být nutně jedinými hlavními partnery Česka. "Ambicí celé vlády je rozšířit spektrum partnerů, se kterými vedeme intenzivní debatu a nacházíme styčné body. Je potřeba vytvořit silné vztahy třeba v otázkách využití plynu s Německem, nebo pokud jde o jadernou energii, tak s Francií," myslí si Bek.

Související obsah

Což ale nemá znamenat ochlazení vztahů se státy V4. "Maďarsko a Polsko jsou nám blízké země, ale v řadě otázek můžeme mít jiné názory. Tak musíme hledat i jiné partnery, kde máme překryv zájmů," doplňuje.

Hlavním úkolem předsednictví EU podle Beka je moderovat evropskou debatu. "O úspěchu předsednictví se rozhodne podle toho, kolik dokážeme vyjednat kompromisů na evropské úrovni," myslí si ministr.

Související obsah

​V tuto chvíli je v Evropě poměrně vyhrocená debata o jaderné energetice. "Nejtěžším úkolem pro všechny bude najít přátelský způsob, jak se vyrovnat s rozdílnými názory na jádro," předpokládá Bek. "Během předsednictví musíme ustoupit a hledat kompromis. To je úkol předsednické země," doplňuje.

V médiích se také řešilo, že ne všichni ministři jsou zdatně anglicky vybavení. "Já jsem ministry nepřezkušoval. U části z nich to může být skromnost či ostych. Ne všichni jsou dokonalí a měli možnost strávit část života v zahraničí," řekl Bek.

Související obsah

​"Doufám, že jsou si toho kolegové vědomi, a pokud mají jazykový handicap, budou muset vyvinout víc úsilí," řekl. "Myslím, že politická sféra odráží dobře, jak vypadá jazyková znalost obecně a jak to vypadá v české populaci. Umíme v průměru anglicky hůř než třeba Holandsko," dodal.

Je ale Česko na předsednictví připravené? A bude stačit ani ne poloviční rozpočet oproti roku 2009? "Předsednictví je investice do naší prestiže. Je škoda, že minulá vláda na tom tak šetřila. Teď už prostor pro korekci není," tvrdí ministr. Přesto se navýšení rozpočtu bude snažit.

"Rozhovor s prezidentem byl zcela věcný, ve kterém já jsem prezentoval svou představu, on na to reagoval alternativní představou. Bylo vidět, že prezident je na dialog dobře připraven," popsal setkání s Milošem Zemanem Bek. Měl s ním dříve spory, přesto se k nim prezident nevracel.

Na to nejdůležitější z rozhovoru, se můžete podívat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz