Krimi

V Praze řádí gangy lupičů z Balkánu, zaměřují se na luxusní zboží

V centru hlavního města už byla podobným způsobem vyloupena řada obchodů s luxusním zbožím, včetně toho v Široké ulici. Podle policistů za tím jsou zpravidla organizované gangy z Balkánu nebo postsovětských republik. Dopadení pachatelů je velmi obtížné a když už se to podaří, většinou jde o takzvané pěšáky.

"Jsou rychlí, nekompromisní. Vědí, co mají dělat, a vědí, co se stane, když to neudělají." Takhle o nich před časem mluvil šéf oddělení loupeží pražské policie. "Ti kteří provedou tu samotnou loupež, tak to je spodina, to jsou dělníci," řekl šéf pražské kriminálky Jan Zábrodský.

S nájezdy lupičů se za posledních patnáct let potýkaly obchody v Široké, ve Štěpánské, na Staroměstském náměstí. Nejvíc se ale lupiči soustředí na jednu konkrétní ulici. Jedná se o Pařížskou ulici, která je známá svými luxusními obchody. A moc dobře to vědí i zločinci.

Související obsah

​Těžko byste tam hledali hodinářství nebo klenotnictví, které někdo nepřepadl. V poslední době ale takových případů ubylo. Zasáhl covid-19 a zlepšila se i bezpečnostní opatření. I když jak ukazuje sobotní případ, tak ani ochranka stačit nemusí.

Loupežemi prosluly hlavně dvě skupiny, a to "Růžoví panteři" z Balkánu a "Vyborg" – nesoucí jméno podle města nedaleko ruského Petrohradu. I když se policie dostane pachatelům na kobylku, je to běh na dlouhou trať. "Než se vyřeší trestní řízení, než se vyřeší všechny nuance, tak to opravdu trvá roky," dodal Zábrodský.

Související obsah

​V prosinci 2016 oznámila pražská policie vyřešení pěti případů se škodou za 30 milionů. Bylo mezi nimi i přepadení v Široké ulici z února toho roku. U soudu za něj padaly tresty, ten nejvyšší byl 10,5 roku.

Ač mají loupeže zpravidla na svědomí profesionálové, občas to nevyjde. Tak jako v Grosmannově pasáži v únoru 2016. Dva lupiče odřízly od prodejny samozavírací dveře, třetího přemohl prodavač. Dokonce mu vykroutil tlumič z pistole. Nezbylo než utéct s nepořízenou.

Trojice mužů vykradla v Praze prodejnu s luxusními hodinkami:

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz