Koronavirus

Experti bijí na poplach. Děti se po covidu častěji potýkají se zákeřnou chorobou

Experti bijí na poplach. Děti se po covidu častěji potýkají se zákeřnou chorobou
Zdroj: Getty Images

Znepokojivé zprávy přišly z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vědci zjistili, že u dětí má prodělání covidu-19 přímou souvislost s nárůstem výskytu dalšího nebezpečného onemocnění. Čísla jsou podle nich alarmující.

Američtí experti zkoumali data o dětech ze dvou velkých amerických databází zdravotních pojišťoven. Zajímalo je, jak si po zdravotní stránce vedou lidé do 18 let, kteří prodělali covid, a ti, jimž se nemoc zatím vyhnula. Na studii upozornil portál HuffPost.

Její výsledky nejsou příliš optimistické. Děti po koronaviru čelí výrazně vyššímu riziku, že se u nich rozvine cukrovka prvního nebo druhého typu.

"Mechanismus toho, jak může covid-19 vést k projevům cukrovky, je pravděpodobně složitý. Zřejmě se také liší podle toho, jestli jde o cukrovku prvního, nebo druhého typu," konstatovali vědci.

Související obsah

U první analyzované databáze výzkumníci ze CDC odhalili 166% nárůst rizika diabetu, u druhé vzrostlo "jen" o 33 %. Klíčem v boji proti koronaviru samotnému i jeho dlouhodobým následkům je podle odborníků očkování. 

Vakcína je v Česku dostupná pro děti od 5 let. "Očkovány jsou nižší dávkou vakcíny Comirnaty (Pfizer/BioNTech). Očkování osob od 12 do 15 let  probíhá vakcínami Comirnaty, schválena je pro ně také vakcína Spikevax (Moderna)," uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Cukrovka se projevuje častou žízní a močením, hladem, rychlým hubnutím či únavou. Mezi příznaky patří i nevolnost, zvracení a bolesti žaludku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz