Koronavirus

Nesnažte se dostat omikron dobrovolně, varují experti. Je slabší, ale nebezpečný

Nesnažte se dostat omikron dobrovolně, varují experti. Je slabší, ale nebezpečný
Zdroj: TV Nova

Varianta omikron je vysoce nakažlivá a měla by být slabší než předchozí mutace. Dá se očekávat, že se jí nakazí drtivá většina lidí. Přesto ale experti radí, aby se jí lidé nevystavovali dobrovolně. Stále totiž jde o nebezpečnou chorobu.

"Většina lidí chytí covid," předpověděla před Kongresem USA nedávno komisařka Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Janet Woodcocková. Před velkou omikronovou vlnou varují v poslední době také čeští experti. Vzhledem k tomu, že je varianta slabší, než byly ty předchozí, přemýšlejí někteří lidé, že se nakazí dobrovolně. "Tohle je opravdový virus a je velmi nepředvídatelný," varoval pro deník The Guardian molekulární biolog Eric Topol. 

Ačkoli se tedy výrazně zvýšila pravděpodobnost, že covid-19 člověk chytí, měl by se tomuto onemocnění stále vyhýbat. "Neplánuju se nakazit omikronem. Jsem očkovaný, mám posilující dávku. Pokaždé, když jsem na veřejnosti nebo okolo lidí, které neznám, nosím roušku," řekl pediatr zabývající se infekčními chorobami Paul Offit.

Proti omikronu totiž stále fungují stejné zbraně jako u předchozích variant. Pokud tedy nosíte respirátor, máte posilující dávku a vyhýbáte se davům, pravděpodobnost nákazy je o hodně nižší.

Související obsah

Rozhodnout se tedy, že se místo vakcinace dobrovolně nakazíte, podle expertů není dobrý plán. "Někteří lidé mohou pořád být velmi nemocní. Někteří mohou mít dlouhý covid. Je také možné, že nakazí lidé se špatnou imunitou," uvedl Topol. Navíc není jisté, že prodělání covidu nyní bude chránit před budoucími variantami.

Omikron je sice slabší, než byla delta, stále ale lidi zabíjí. "Pořád to může být vážné," tvrdí Topol. Podle dřívějších testů sice méně škodí plicím a způsobuje méně hospitalizací, to ale neznamená, že nezpůsobuje žádné. 

Varianta podle Topola navíc pořád způsobuje problémy, které vědci u jiných respiračních chorob neviděli. "Můžete mít mrtvičku, infarkt, selhání ledvin, nemoc jater či dlouhý covid," upozornil.

Offit tedy stále doporučuje očkování. "Nechcete chytit virovou infekci. Dobrá zpráva je, že nemusíte. Můžete se naočkovat, abyste získali imunitu jako při přirozené infekci bez zaplacení ceny za přirozenou infekci," sdělil.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz