Domácí

Imunitní výbor doporučil vydání Andreje Babiše ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Mandátový a imunitní výbor v úterý doporučil plénu Poslanecké sněmovny vydání poslance Andreje Babiše (ANO) kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiše v minulosti Sněmovna vydala ke stíhání už dvakrát, politik ale v říjnových volbách opět získal imunitu, a o jeho vydání tak musí být rozhodnuto znovu. Výbor posvětil také žádost o vydání bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) v kauze Opencard.

Poslanecká sněmovna zřejmě potřetí vydá poslance Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Mandátový a imunitní výbor to po dopoledním jednání doporučil plénu.

"Ano, můžu říci, že mandátový a imunitní výbor doporučil vydat pana poslance Andreje Babiše orgánům činným v trestním řízení, které budou zřejmě pokračovat v jeho trestním stíhání," řekla po jednání předsedkyně výboru Helena Válková (ANO).

Babiš se ke schůzi výboru nedostavil, s omluvou poslal i svoje vyjádření, které přečetla Válková.

Související obsah

​Původním majitelem farmy Čapí hnízdo byl holding Agrofert, koncem roku 2007 se ale firma, jež zajišťovala její provoz, změnila na akciovou společnost a posléze jí byla přidělena evropská dotace pro malé a střední podniky. Coby součást Agrofertu by Čapí hnízdo dotaci získat nemohlo. Po rekonstrukci se farma do holdingu vrátila.

Výbor po poledni posvětil i žádost o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) kvůli kauze Opencard. V té bylo několik někdejších představitelů hlavního města podezřelých z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. 

Před Sněmovnou se před rozhodnutím o Babišovi shromáždilo asi 30 demonstrantů, kteří hlasitými pokřiky žádali jeho vydání. Okolo 12. hodiny se rozešli.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz