Domácí

Nesnižujte slevu na jízdné. Ze studentek uděláte prostitutky, vzkazuje vládě spolek

Nesnižujte slevu na jízdné. Ze studentek uděláte prostitutky, vzkazuje vládě spolek
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) plánuje snížit slevu na jízdné pro studenty a seniory. Ti by tak měli hlouběji do kapsy. Podle Spolku pro ochranu žen by však zvýšení nákladů na studium mohlo vést k nárůstu prostituce u vysokoškolaček.

Slevu ve výši 75 % mohou v současné době využívat všichni studenti do 26 let a senioři nad 65 let. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ji však plánuje pořádně osekat. Nově by tak zmíněná skupina lidí mohla platit kolem 50 % plného tarifu místo aktuálních 25 %.

"Ten zásah musíme udělat tak, abychom na druhé straně nevydávali víc peněz například z rozpočtu krajů, aby to byl opravdu zásah rozumný a citlivý," vysvětlil Kupka.

Související obsah

Senioři i studenti by tak měli hlouběji do kapsy. Právě zvyšující se náklady na studium dělají starosti Spolku pro ochranu žen, podle kterého by studentky mohly svou finanční tíseň začít častěji řešit prostitucí.

Spolek se proto obrátil přímo na ministra dopravy, kterému zaslal své stanovisko. "Vážený pane ministře, jako koordinátorka Spolku pro ochranu žen bych Vás chtěla tímto zdvořile upozornit na to, že zvyšování nákladů na studium může posilovat sociálně motivovanou prostituci, zejména u vysokoškolaček. Samotné snížení slevy na jízdné nebude znamenat výrazné zhoršení tohoto jevu. Další případné kroky, které by vedly ke zvyšování nákladů na studium, by mohly vést k nárůstu sociálně motivované prostituce vysokoškolaček," napsala koordinátorka spolku Zdeňka Pecharová.

Návrh plánuje ministr Kupka předložit vládě ve středu. Pokud by situace zůstala stejná jako dosud, státní kasu by slevy na jízdné ochudily o téměř sedm miliard korun.

Snížení slev na jízdné budí velké vášně. Podívejte se na video:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz