Zahraničí

Ministryně Hubáčková jedná o dolu Turów. Poláci prý mají eso v rukávu

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) ve Varšavě jedná se svou polskou kolegyní o hnědouhelném dolu Turów. Mají mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dole, její dopady a případné kompenzace pro českou stranu.

Jako eso v rukávu popisují polská média dokument, který si polská strana připravila na úterní jednání s ministryní životního prostředí Annou Hubáčkovou. Trumfem má být zjištění, že také Česko pokračuje v těžbě u hranic s Polskem i přes námitky polské strany. A to v dole ČSM.

"Máme dojem, že se Češi z nějakého důvodu nechtějí dohodnout. Proto padlo rozhodnutí, že opustíme naši neustále defenzivní pozici," uvedl zdroj z polské vlády.

Ministryně Hubáčková ale v pondělí uvedla, že o prodloužení těžby v dole ČSM se neuvažuje a že by mohla skončit nejpozději začátkem příštího roku. Nový dokument může být pro jednání klíčový. Česká strana byla dosud velmi nekompromisní, podle Hubáčkové teď ale existuje ochota se dohodnout.

Související obsah

"Paní ministryně by ráda dojednala dohodu, kterou by později podepsaly vlády obou zemí. S tím, že vlastně většina těch bodů je už z minulosti známá. Zůstává několik otevřených bodů, které by paní ministryně ráda domluvila s polskou stranou tak,aby ta smlouva mohla být později předložena vládám obou zemí k podpisu," řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Spor s Varšavou ohledně dolu Turuf má Česko už od roku 2020, kdy provozovatel rozhodl o jeho rozšíření. Polsko totiž rozšíření těžby odsouhlasilo bez ohledu na námitky české strany. Obce na Liberecku si stěžují, že těžba způsobuje úbytek vody a obyvatelům vadí i hluk a prach. Pro Poláky je ale důl důležitým zdrojem energie a také zajišťuje práci téměř 5000 lidí.

Související obsah

"Důl by měl fungovat ještě dlouho, čím déle, tím lépe! Aby mladší generace měla kde pracovat," myslí si obyvatel pohraničí Henryk Burzynsk.

Česko spor poslalo až k Soudnímu dvoru Evropské unie, který nařídil Polsku těžbu zastavit. Po neuposlechnutí mu udělil pokutu v přepočtu více než 12 milionu korun denně. Tu ale Polsko neplatí. Evropská unie se částku chystá Polsku strhnout z dotací.

drz, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz