Domácí

Rakušan: Hnutí STAN vrátí miliony, které dostalo od firem. Další dary nepřijme

Hnutí STAN si nenechá peníze, kvůli kterým čelilo kritice od opozice i koaličních partnerů. V úterý to oznámil předseda strany a ministr vnitra Vít Rakušan. Finanční dary měly údajně přijít od firem z daňových rájů. Hnutí přestane příspěvky od soukromých společností přijímat úplně, hodlá zpřísnit i pravidla pro dary od fyzických osob.

Rakušan sice od začátku popíral, že by hnutí STAN získávalo finance přes firmy v daňových rájích, přesto všechny dary od firem vrátí. 

"Hnutí STAN vrátí veškeré finanční dary, které na účet přišly v období od voleb do dnešního dne. Jedná se o dary v souhrnné hodnotě 3 miliony 420 tisíc korun. Předsednictvo hnutí navíc dnes rozhodlo, že hnutí STAN se obejde bez firemních darů, a to až do případného projednání novely zákona, která zpřísní zákon o politických stranách a jejich financování," řekl Rakušan na tiskové konferenci.

Minulý týden o podezření z nejasného původu financování hnutí STAN měla jednat Poslanecká sněmovna. Tomio Okamura (SPD) dokonce požadoval vznik vyšetřovací komise, zákonodárci ale neschválili ani program schůze.

Související obsah

"Diskutovali jsme, jak vůbec definovat firemní dary, které by nebyly v žádném ohledu zpochybnitelné. Zvažovali jsme embargo třeba na firmy, které se účastní veřejných zakázek. Dospěli jsme nakonec k závěru, že po všem tom mediálním tlaku, byť jsme nikdy neporušili zákon, není jiná možnost, jak zamezit jakýmkoliv pochybnostem, než se zcela obejít bez korporátních peněz," pokračoval ministr vnitra.

STAN zpřísní i kritéria pro přijímání darů od fyzických osob. "Pracujeme na přesných pravidlech, ale jedno z nich bude určitě znít v tom duchu, že každý bude muset prohlásit, že není člověkem, na kterého je vedeno v té době trestní stíhání," uzavřel Rakušan.

Na tiskovou konferenci hnutí STAN se podívejte ZDE: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz