Koronavirus

Za pondělí přes 20 tisíc nakažených. Předpověď na konec týdne je ještě horší

Epidemie koronaviru v České republice zrychluje. Za pondělí přibylo více než 20 tisíc nových případů, což je téměř o 13 tisíc více než ve stejný den v minulém týdnu. Za nárůstem je podle odborníků mutace koronaviru omikron, kterou má zhruba 80 procent pozitivních. Koncem týdne by prý mohlo být i přes 50 tisíc nakažených denně.

Mutace koronaviru omikron se v Česku stala dominantní a počty nakažených začínají rychle stoupat. V pondělí laboratoře potvrdily 20 270 nových případů, nejvíc od začátku prosince. "Je to velice infekční varianta, takže se šíří hrozně rychle a jsme na začátku exponenciální křivky," upozornil imunolog Václav Hořejší.

Nejvíce nakažených je v Praze a ve Středočeském kraji. Na hlavní město připadá zhruba čtvrtina pozitivních testů. Pondělní počty nově nakažených navíc nezahrnují plošné testování ve firmách. "Ke včerejšímu večeru bylo nahlášeno 4 509 záchytů pozitivních, což je číslo, které není úplné a bude ještě dohlašováno," řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) Ladislav Dušek.

​Pozitivitu testů musí ještě potvrdit PCR metoda, až poté budou data započítána do statistik. Stejné je to i u testů provedených ve školách, kde mají být celorepublikové výsledky koncem týdne.

​V Jihočeském kraji v pondělí antigenní testy odhalily 656 pozitivních dětí. Při posledním testování minulý čtvrtek jich přitom bylo o 400 méně. "Vidíme, že záchyt mezi školními dětmi je poměrně významný. Je důležité zdůrazňovat, že jsou jenom antigenně testované a zatím potvrzení PCR testy nemáme," sdělila ředitelka krajské hygieny Kvetoslava Kotrbová.

Související obsah

​Kvůli rostoucím počtům nových případů se rychle plní odběrová místa, která provádějí PCR testy. "Ve Strakonicích jich v laboratoři včera vyhodnotili přes 800 a v Písku přes 400, oproti minulému týdnu je to nárůst o dvojnásobek," sdělila v úterý mluvčí Jihočeských nemocnic Kateřina Koželuhová.

​Podle odborníků poletí počty nově nakažených raketově vzhůru. "Na konci týdne to bude určitě víc než 50 tisíc denně a já si myslím, že v tom maximu to bude přes 100 tisíc denně. Vrcholu dosáhne tahle vlna někdy za 10 dní ode dneška," předpovídá Hořejší.

Oproti tomu počty pacientů v nemocnicích stále klesají. V pondělí bylo hospitalizováno 1 660 lidí, 276 z nich ve vážném stavu. Rostoucí počty nakažených se prý v nemocnicích projeví do tří týdnů. V únoru by v nich mohlo ležet okolo pěti tisíc pacientů.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz