Koronavirus

Přibylo nejvíce nakažených od začátku pandemie! Testy odhalily 28 469 případů

Šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý laboratoře odhalily rekordní počet nakažených. Přibylo 28 469 nových případů, což je nejvíce od začátku pandemie. Rychle se zvyšuje také incidenční číslo, které udává počet nakažených za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně činí 950.

Testy v úterý odhalily 28 469 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejvyšší přírůstek od začátku pandemie, což vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Oproti minulému úterý je to o 16 098 nakažených více. Laboratoře provedly přes 27 tisíc antigenních testů a 101 324 PCR testů.

Odborníci předpokládají, že se denní přírůstky však budou i nadále zvyšovat. "Na konci týdne to bude určitě více než 50 tisíc denně a já si myslím, že v tom maximu to bude přes 100 tisíc denně. Vrcholu dosáhne tahle vlna někdy za 10 dnů od úterý," uvedl imunolog Václav Hořejší.

Související obsah

Klesá však počet hospitalizovaných. Aktuálně leží v nemocnicích 1 635 nakažených pacientů, z nichž je 252 ve vážném stavu. S koronavirem v zemi zemřelo 36 937 lidí.

Rychle se však zvyšuje incidenční číslo. V Česku připadá za posledních sedm dnů na 100 tisíc obyvatel 950 nakažených, v úterý to přitom bylo 799.

Mapa nákazy v jednotlivých okresech ČR:

Mapa nákazy v jednotlivých okresech Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví

Nejhorší situace z celého Česka je v okrese Praha-západ, kde na 100 tisíc lidí za posledních sedm dnů evidují 1 887,91 případu. Následuje Praha-východ (1 774,12) a Praha (1 671,8). Nakažených přibývá také na Ústecku, kde evidují 1 239,77 případu na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

V České republice přitom tvoří 80 % nových případů varianta omikron. Ve zbytku jde o mutaci delta a její subvarianty. Vyplývá to ze zjištění Státního zdravotního ústavu (SZÚ).

Ukončené očkování má v zemi 6,7 milionu lidí. Nejvíce se očkuje vakcínou společností Pfizer a BioNTech. Posilující třetí dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo už více než 3,3 milionu zájemců.

Koronavirová epidemie v Česku zrychluje. Koncem týdne můžeme očekávat až 50 000 nakažených:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz