Zahraničí

Ministryně Hubáčková jednala o Turówu. Ve hře má být stažení žaloby

Z úterního několikahodinového jednání ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) a její polské kolegyně o dolu Turów zatím nevzešla dohoda. Jednání budou dále pokračovat. Polská ministryně se nechala slyšet, že pokud se strany dohodnou na podmínkách řešení sporu, stáhne Česko žalobu, kterou podalo k Soudnímu dvoru EU.

Úterní dlouhé jednání české a polské ministryně životního prostředí podle české strany zatím nepřineslo žádnou dohodu. Ministryně Anna Hubáčková (KDU-ČSL) a ministryně Anna Moskwová jednaly více než pět hodin, a to za zavřenými dveřmi. Na přání polské strany se dohodly, že se zatím nebudou zveřejňovat žádné detaily z tohoto jednání.

Polská ministryně životního prostředí v rozhovoru pro polské rádio prohlásila, že pokud dojde k dohodě ohledně řešení sporu kolem dolu Turów, Česko stáhne žalobu, kterou podalo k Soudnímu dvoru EU.

Související obsah

"Pokud bude dohoda úspěšně podepsána, česká strana okamžitě pošle soudu informaci, že spor byl vyřešen, a stáhne stížnost," prohlásila polská ministryně. Soudní dvůr Evropské unie už Polsku nařídil těžbu v dole zastavit. Varšava to zatím neudělala. Za to by měla zaplatit pokutu unii v přepočtu více než 12 milionů korun denně. Polsko ovšem neplatí, takže mu EU pohrozila, že bude peníze strhávat z dotací. Dohoda je tak pro Polsko naprosto klíčová.

Spor ohledně dolu Turów vede Česká republika s Varšavou od roku 2020, kdy provozovatel rozhodl o jeho rozšíření. Polsko to odsouhlasilo bez ohledu na námitky české strany. Obce na Liberecku si stěžují, že těžba způsobuje úbytek vody, tamním obyvatelům vadí i hluk a prach. Pro Poláky je ale důl důležitým zdrojem energie, zároveň zajišťuje práci pro téměř 5 000 lidí. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz