Koronavirus

Očkování povinné nebude, rozhodla vláda. Válek chystá další opatření

Kabinet Petra Fialy (ODS) ve středu rozhodl, že očkování proti covidu nebude v Česku povinné pro nikoho. Původní vyhláška předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) počítala s tím, že vakcinaci se nevyhnou senioři a některé profese. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jsou v přípravě další opatření. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) už před polednem oznámil, že vláda schválila pandemické volno pro školy.

Vláda ve středu zavrhla povinné očkování pro vybrané skupiny obyvatel. Rozhodnutí mělo padnout později, nakonec ale Fialův kabinet jednání uspíšil.

"Shodli jsme se na tom, že očkování proti covidu-19 nebude povinné. To nijak nemění náš postoj k vakcinaci, je to stále jednoznačně nejlepší způsob boje proti covidu-19, nejjistější cesta, jak se vyhnout těžkému průběhu a hospitalizacím," oznámil předseda vlády. "Povinnost očkování z vyhlášky zmizí, splnil jsem to, co jsem slíbil," doplnil Válek.

Vyhláška z dílny exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ve vládě za ANO) původně počítala s povinným očkováním u lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin, tedy u zdravotníků, pracovníků v sociálních službách a studentů těchto oborů s praktickou výukou, zaměstnanců hygienických stanic, vojáků, zpravodajců a záchranných složek. Platit měla začít v březnu.

Související obsah

Ministři schválili novelu pandemického zákona. "Reagujeme na zkušenosti a rozsudky Nejvyššího správního soudu, podle kterých nebylo možné regulovat některé činnosti, stravovací služby, diskotéky a podobně. Zákon je teď upraven tak, aby to šlo," uvedl Fiala.

"Chystáme další opatření, o kterých vás budeme průběžně informovat. Připravujeme se na další vakcíny, které doputují do Česka, tak, aby byla registrace možná co nejdříve. Informace se dozvíte v tomto a příštím týdnu," pokračoval Válek.

Podle šéfa resortu zdravotnictví způsob, jakým vláda bojuje s epidemií, funguje. "Zachycujeme pozitivní, odchází do karantén. Počty, které jsme odhadovali, se kryjí s tím, co je realita," prohlásil.

Související obsah

Válek vyzval všechny, kteří ještě nemají třetí dávku nebo žádnou, aby se nechali naočkovat. "Potvrdilo se, že třetí dávka prakticky stoprocentně chrání proti vážnému průběhu. Omikron nezmizí tento týden ani příští, bude tady celý únor. Ukazuje se, že i druhá dávka velmi rychle po aplikaci vytváří silnou obranyschopnost proti omikronu. Vyzývám všechny ty, kteří nejsou očkovaní a jsou z rizikových skupin: je čas se jít očkovat," uzavřel.

Kabinet dal zelenou i pandemickému volnu ve školách. To bude moci být vyhlášeno řediteli až na 10 dní. "Ředitelé škol jej budou moci využít i na distanční výuku. Obojí generuje rodičům nárok na ošetřovné. Návrh teď zamíří do parlamentu, kde bude projednán ve zrychleném řízení," přiblížil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Kromě epidemie vláda řešila i změny slev na jízdné pro studenty a seniory, místo současných 75 procent budou jen 50procentní. "Snížení začne platit od 1. dubna," řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Podívejte se na celý záznam tiskové konference po jednání vlády ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz