Zajímavosti

Čeští senioři si užívají virtuální realitu. Mohou vidět safari i dno oceánu

V Česku zřejmě vzniknou kroužky virtuální reality pro seniory. Právě těm by mohla nová zábava zpříjemnit stáří a pomoci rozvíjet nejrůznější schopnosti. Díky počítačům a speciálním brýlím se mohou podívat i na místa, kam by se jinak nedostali. Třeba na safari do Afriky nebo pod hladinu oceánu.

Udržet rovnováhu a to v bezpečí, i když jakoby vysoko nad městem. Přesvědčit mozek, že to není skutečnost, je i pro zkušené seniory takřka nemožné.

"Ta hloubka, ta je strašná věc, i když člověk ví, že nikam spadnout nemůže," popsal senior Ladislav Ostrčil.

"Virtuální realita je v podstatě počítačová simulace. Mozek funguje tak, že během pár vteřin přestane vnímat realitu," uvedl Petr Steiner, technický ředitel virtuální herny.

Související obsah

Podle lékařů to může být pro seniory přínosné. "Je zcela jednoznačně prokázáno, že to má pozitivní vliv," sdělil doktor Vojtěch Mucha.

Senioři se chtějí podívat, kam se nikdy nedostali. Třeba pod mořskou hladinu. "Moc hezký to bylo, velice se mi to líbilo. Chtěla bych vidět žraloka," svěřila důchodkyně.

Nápad, jak zpříjemnit seniorům stáří a navíc jim pomoci udržovat se v kondici, prý přišel postupně. Do virtuálních heren jeli někteří jako doprovod vnoučat. Jenže pak se do jiné reality zamilovali i oni.

Související obsah

"Byli jsme velmi překvapeni, jak je to zaujalo, jak se jim to líbilo. Jak si užívali, když jsme jim pustili cestování po světě. Oni se podívají do míst, kde se narodili, do míst, kde byli na dovolené," řekl majitel virtuální herny Dan Broulík.

Speciální týmy s virtuální realitou by v budoucnu pravidelně mohly jezdit i do domovů důchodců. Některé prý uvažují i o kroužcích virtuální reality. Ty řadě seniorů mohou pomoci po psychické stránce.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz