Koronavirus

Pozitivním neinfekčním v Rakousku ukončí karanténu. V Česku je to jinak

Pozitivním neinfekčním v Rakousku ukončí karanténu. V Česku je to jinak
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

V Rakousku rozlišují při testování míru virové nálože. Může se tedy stát, že pozitivnímu člověku s nízkou náloží ukončí karanténu. V Česku se nic takového neplánuje. Člověk s pozitivním testem je nadále brán jako infekční.

Slovenku, která žije v Rakousku, nedávno překvapila SMS zpráva s výsledkem testu. Ačkoli podle něj byla pozitivní, její karanténa skončila, uvedla pro portál TVnoviny.sk. V Rakousku je totiž při nízké virové náloži pozitivní člověk brán za neinfekčního.

Slovenka měla totiž vysokou hodnotu opakovaných cyklů potřebných na namnožení nukleové kyseliny. Čím více cyklů musí test vykonat, tím méně viru v sobě člověk má. Člověk s nízkou virovou náloží má tedy toto číslo vyšší. Slovenka měla cyklů 31.

Ukončovat karanténu lidem s nízkou virovou náloží by bylo možné i podle epidemiologa Romana Prymuly. "Možné to je, když se zjistí, že je virová nálož u PCR testů nízká, tak je tam samozřejmě ta infekčnost nižší," řekl. Možné by to podle něj bylo u lidí, u kterých je k objevení viru potřeba okolo 38 cyklů.

Předčasné ukončování karantény lidem, kteří by neměli být infekční, se ale v Česku neplánuje. "Člověk s pozitivním testem je vždy brán jako infekční, neboť aby PCR test byl pozitivní, musí v těle člověka být přítomen virus. A takový člověk ho tedy může i dále šířit," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Související obsah

Určování hladiny, od které je člověk infekční, je podle českého ministerstva risk. "To by byl zbytečný hazard se zdravím ostatních," prohlásil Jakob. 

Problémem je i to, že v Česku se virová nálož při testování PCR ani antigenními testy neurčuje. "Na samotné virové náloži ale záleží, zda test infikovaného člověka odhalí, respektive za jakou dobu od vystavení viru ho odhalí," upozornil Jakob.

"Neznamená to, že je jisté, že člověk, který na konci karantény má pozitivní test, je méně infekční," varoval také Prymula. "V případě takzvaných nízkých virových náloží doporučujeme opakovaný odběr, v případě opakovaného hraničního výsledku lze považovat osobu za neinfekční," sdělil Jakob.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz